Akciğer iltihap azaltıcı -tocilizumab

Çin’den yapılan bir araştırmada durumu ciddi olan 21 hastada virüse karşı değil, onun yarattığı yaygın, akciğerleri işgal eden iltihaba karşı bir ilaç olan tocilizumab (Actemra) kullanılmış.

Mayıs 21.2020

Çin’den yapılan yine çok değerli NEJM dergisinde yayınlanan bir araştırmada durumu ciddi olan 21 hastada virüse karşı değil, onun yarattığı yaygın, akciğerleri işgal eden iltihaba karşı bir ilaç olan tocilizumab (Actemra) kullanılmış. İki tanesi suni solunum cihazına bağlı ama hepsi oksijen gereken, akciğerleri BT ile bozulan ve kan testlerinde ciddi bozulmalar görülen bu hastaların hepsinde bu seviyeden düzelme görülmüş. Hepsi taburcu edilmiş.

Hala SARS-CoV-2 virüse karşı güvenilir ilacımızın olmadığı günümüzde; küçük oranda hastanın durumunun bozulup yoğun bakıma alındığını, bunların bir kısmının suni solunum cihazına bağlanmak zorunda kaldığını ve sonuçta bunların da bir kısmının da öldüğünü biliyoruz. Bu durumu bozulan hastalarda son çarelerden biri olarak görülen bu ilacın ana işlevi virüsü yok etmek değil, virüsün vücutta yarattığı abartılı bağışıklık cevabının hastaya ciddi zarar vermesini önlemek olduğunu vurgulayalım. Bu yüzden bu ilaç her hastada her koşulda kullanılamaz. 

Bu küçük araştırma ciddi ümit vadediyor. Hangi hastalarda hangi koşullarda ne zaman kullanılacağının zamanla netleşeceğini ümit ediyorum.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER