Akdeniz diyeti Ömrü Uzatıyor Olabilir mi?

Bir çok farklı diyet ve ölüm arasında ilişkiyi yaklaşık 35000 insanda inceleyen 40 farklı çalışma gözden geçirildiğinde Akdeniz diyeti ve yağdan fakir diyet izlemenin genel ölüm ve kalpten ölüm oranlarına pozitif etki ettiği gözlemlenmiş.

Nisan 21.2023

Bir çok farklı diyet ve ölüm arasında ilişkiyi yaklaşık 35000 insanda inceleyen 40 farklı çalışma gözden geçirildiğinde, Akdeniz diyeti ve yağdan fakir diyet izlemenin genel ölüm ve kalpten ölüm oranlarına pozitif etki ettiği gözlemlenmiş. Özellikle kalp yönünden riskli insanların ele alındığı bu araştırmalarda Akdeniz diyetinin inme riskini de azalttığı bildirilmiş.

 

BMJ (British MedicalJournal)’da yayınlanan çalışmada ölüm ve majör kalp sorunlarını önlemek amaçlı yapılan en az 9 ay takipte kalınan diyet programları incelenmiş. Bu programlarda minimal tedavi adı altında sadece sağlıklı diyet broşürü vermeye kıyasla incelemeler yapılmış. Araştırmalarda egzersiz, davranış destekleri hatta bazen ilaç da kullanılmış. İncelenen 40 çalışmanın 18’i düşük yağ( kalorinin %20-30u yağ bazlı), 12si Akdeniz diyeti,( yüksek oranda balık, meyve, sebze ve mono doymamış yağ içerikli ) 6sı çok düşük yağ (kalori %10-20si yağ bazlı), 4ü farklı yağ içerikli( yüksek oranda poli doymamış yağ içerikli)ve 3ü de düşük yağ ve düşük tuz(günlük <2.4gram tuz) kombine eden diyet programları imiş. İlaveten 3 çalışmada Ornish ve 1 çalışmada da Pritkin diyeti( her ikisi de <%10 yağ içerikli diyet) incelenmiş. Özellikle kalp yönünden riski yüksek olan hastalarda Akdeniz diyetinin ölümden ve kalp krizi gibi kalp olaylarından koruduğu görülmüş. Düşük yağ içerikli diyetinde Akdeniz diyetine yakın etkileri saptanmış. Diğer diyetlerin ise minimal tavsiyelere kıyasla pek bir etkisi gösterilememiş.

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

Akdeniz diyetinin faydaları hakkında artan bilgimize bu yazı bir ilave daha getiriyor. Yanında basit yağdan fakir diyetin de faydası olduğunu söylüyor. Yağdan fakirliği abartan, yağı sıfırlayan diyetlerde bu faydanın olmadığını söylemesi de önemli.

Sonuçta zeytin yağından zengin ama yağı abartmayan Akdeniz diyeti halen tavsiye edilebilecek en sağlıklı diyet tipidir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER