Çocuklar, Gençlerde COVİD için Aşılama.

Pfizer/BioNtech ülkemizde de uygulanan BNT162b2 aşısının gençlerde ve çocuklarda araştırma ilk sonuçları bir hayli iyi görünüyor. Aşının 12-15 yaş arası çocuklarda yapılan denemelerinde %100 başarı elde edildi. Antikor cevabı da erişkinlerden daha iyi görünüyor.

Mayıs 04.2021

Pfizer/BioNtech ülkemizde de uygulanan BNT162b2 aşısının gençlerde ve çocuklarda araştırma ilk sonuçları bir hayli iyi görünüyor. Aşının 12-15 yaş arası çocuklarda yapılan denemelerinde %100 başarı elde edildi. Antikor cevabı da erişkinlerden daha iyi görünüyor. 

 

Araştırma 2260 gençte yapılmış. Sonuçları henüz sadece basın bildirisi ile bildirilen araştırma, bir medikal dergide basılmadı. Bildirilen sonuçlara göre araştırmaya alınanların yarısına aşı uygulanırken, diğer yarısına plasebo uygulandı. Aşı uygulananlarda hastalık görülmezken, diğer grupta 18 hastalık görüldü. Bu da aşının başarısını %100 yaptı. Aşıdan bir ay sonra bakılan antikor seviyelerinin ortalama 1239.5 seviyesi, 16-25 yaş arası genç erişkinlerde görülen ortalama 705 seviyesine göre çok daha iyi idi.

 

Basın bildirisinde şirket ayrıca 6ay ve 11 yaş arası küçük çocuklarda yürüttüğü çalışma ile ilgili de bilgi sağladı. Bu yaş grubunun 5-11 yaş, 2-5 yaş ve 6ay-2 yaş olmak üzere üç grupta inceleneceği, ve 5-11 yaş grupta aşılama çalışmasının başlandığı bildirildi. Bu yazının yazıldığı bugünlerde de diğer iki grupta da aşılamanın başlanması bekleniyor.

 

Şirket ayrıca dünyanın yetkili kurumlarından, ABD FDA (Food and Drug Administration) ve Avrupa EMA (European Medicines Agency) kurumları ile aşı kullanımını genişletmek hakkında görüşmeler yapıldığını duyurdu.

 

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

 

COVİD pandemisinin başından itibaren, yaşlı insanların risk altında olduğunu, özellikle 70 yaş üzerinde ölüm riskinin gençler göre çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bir çok ülkenin aşı kampanyalarını hızlandırdığı günümüzde ise toplumun açılmasını normale dönüşü için toplumun tümünün sağlığını düşünmemiz gerekiyor.

 

Bugüne kadar aşı çalışmalarına 18 yaş üzeri erişkinler dahil edildi. Pandemi ve onun getirdiği kapanma kuralları çerçevesinde, okuldan olan, evde derslerine yetişmeye çalışan çocuklar, öğrenciler dahil edilmedi. Normale döneceksek okulların da açılması, okullarda yüz yüze eğitimin başlaması gerekecek. Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitim ve kafa sağlıkları için onları da hastalıktan korumamız gerekecek.

 

16 yaş altı çocuklarda aşının etkinliğinin görülmesi çok önemli. Çocukların da aşılanabilmesi açısından önemli bir ilk adım. Tabii ki, bu aşıların güvenliğinden emin olmadan bunların rutin kullanımında tereddütler olacaktır. Ancak çocuklarımız da, normal hayata kendi ve büyüklerinin sağlığını tehlikeye atmadan döneceklerse aşılanmaları gerekecek.

 

Eski günlerde olduğu gibi, çocuklarımızın okullarda aşı sıralarına girip, kuyruğun en arkasında kalıp iğneden saklanacağı günleri en kısa sürede görebilmek dileği ile…

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER