" Selfie " ile kalp hastalığı, şeker hastalığı teşhisi koymak mümkün.

Akıllı telefonlarımızın mükemmel kamera özelliği ile çektiğimiz ‘’selfie’’ ‘lere bakarak hastalıkları teşhis etmek mümkün.

Eylül 12.2020

Akıllı telefonlarımızın mükemmel kamera özelliği ile çektiğimiz "selfie" 'lere bakarak hastalıkları teşhis etmek mümkün.

Çin’den gelen bir araştırmada,  yapay zeka kullanılarak kalp hastalığı riski tayin etmek mümkün olacak. Fuwai Hastanesi’nden Dr. Zhe Zhang’a göre  Kullanılan yapay zeka algoritmasına göre, hastane polikliniklerinde hatta, evde çekilen ‘’selfie’’ ‘lerden kalp damar hastalığı riskini tayin etmek mümkün olacak. Bu sayede yapılacak tetkiklere karar vermek kolaylaşacak.’’

Zheng ve arkadaşları Temmuz 2017-Mart 2019 arasında Çin’de sekiz farklı hastanede yaklaşık 5000 hastanın fotoğrafları ile yapay zeka modeli oluşturuldu. Aynı zamanda çekilen 580 hastanın fotoğrafı ile model konfirme edildi. Nisan 2019-Temmuz 2019 arasında 1000 hastada da test edildi. Kalp hastalığı riski tayin etmekte daha sık kullanılan diğer yöntemlerden daha başarılı olduğu görüldü.

Benzer bir çalışma şeker hastalığı riski değerlendirmek için yapıldı. Araştırmacılar telefon kamerası ve flaşını kullanarak, parmak uçlarındaki kalp atımları ile ilgili renk değişimini kayıt ettiler. Akıllı telefon kamerası ile yaklaşık 53.000 hastada çekilen fotolardan gelen datalarla yapay zeka oluşturuldu. Şeker hastalığı varlığı %80 civarı bir oranda tayin edilirken, %95 civarında bir oranda şeker hastalığı olmadığı söylenebildi.

Dr. Genco Yücel ne diyor ? 

Ağrısız, sancısız saniyede alınan çok basit yöntemlerle, örneğin, bir ‘’selfie’’ ile kişilerin riskini tanımlamak son derece sevindirici. Bu sayede doktora gitmeyen, testlerden geçmekten çekinen insanlarda kalp hastalığı, şeker hastalığı teşhisi koymak mümkün olabilir.

Ancak basit bir foto ile ortaya konabilen bu risklerin sadece bir doktor tarafından değerlendirilmesinin sağlanması gerekebilir. Bu tip sadece fotoğrafla risk tayin edebilen algoritmaların bir çok tıp dışı kişiyi incitebilecek kullanımları da olabilir. Bu veriler farklı ellere geçerse, İş başvurularından, sigorta şirketlerinin prim değerlendirmesine, hatta, çok daha farklı yerlere kadar kişi lehinde ya da aleyhinde kullanılabilirler.

Sonuçta akıllı telefonlar ve onlarla çekilen fotolar sadece yanlarına emoji koyup gönderip veya sosyal medyada yayınlamak için olmayabilir. Sağlığımıza ciddi destek sağlayabilirler. Taşıdığımız telefon bize basit bir muayene yapabilir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER