Ağız yıkama solüsyonları COVID-19 enfeksiyonunu engelleyebilir.

Ağız yıkama veya çalkalama suyu, diş garagaraları COVID-19 önleyici olabilir. Araştırmacılar, SARS-CoV 2 virüs lipid zarfını yok etmenin virüsü inaktive edip edemeyeceğini araştırmışlar.

Kasım 30.2020

 

Ağız yıkama veya çalkalama suyu, diş garagaraları COVID-19 önleyici olabilir.

Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacılar, SARS-CoV 2 virüs lipid zarfını yok etmenin virüsü inaktive edip edemeyeceğini araştırmışlar. Daha önce benzer Corona virüslerde bu tip sonuçlar alındığından yola çıkarak ülkelerinde ticari kullanımda olan, bir kısmı ülkemizde de bulunan, farklı ağız yıkama solüsyonlarına (Corsodyl, Listerine Cool Mint, Listerine Advanced and Dentyl Fresh Protect, ) bakmışlar. Bu solüsyonlar farklı miktar cetylpyridinium chloride (CPC) ve alkol içeriyorlar. CPC ticari ağız yıkama sularında bulunan bir anti mikrobik maddedir. Bunların virüs enfeksiyonunu endüstrinin standard virüs dezenfektan testi olan EN 14476 yoluyla yapmışlar.

CPC Listerine advanced ile %23 alkol ve ethyl lauroyl arginate içeren solüsyonlar testi gçmişler. COVID-19 tamamıyla ortadan kaldırabilmişler. %23 ten az alkol veya chlorhexidine içeren solüsyonların faydası görülmemiş.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Küçük araştırma, laboratuar şartlarında ağız yıkamanın etkili olabileceğini gösteriyor. İnsanlarda veri yok. O yüzden bunlara hastalık önleyici diye bakmak için erken. Ama özellikle, bu solüsyonları kullanarak ağız hijyenini ihmal etmemek COVID-19 ile savaşta da yardımcı olabileceği için ihmal etmeyelim.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER