Atrial Fibrilasyon ve Kapak Hastalarında Kan Sulandırıcılar.

Atrial fibrilasyon ve kapak problemi olan hastalarda inmeden korunmak için kullanılan ilaçlar arasında yeni, NOAK’lar olarak adlandırılan ilaçlar daha başarılı görünüyor.

Nisan 13.2021

Atrial fibrilasyon ve kapak problemi olan hastalarda inmeden korunmak için kullanılan ilaçlar arasında yeni, NOAK’lar olarak adlandırılan ilaçlar daha başarılı görünüyor.

 

Yaklaşık 56.000 atrial fibrilasyonu ve kalp kapak hastalığı olan, yani kapak hastalığına bağlı atrial fibrilasyonu olan hastada çok eski bir ilaç olan Warfarin, veya Coumadin, ile NOAK’lar olarak adlandırılan ülkemizde bilindikleri adlarla Xarelto(Rivaroxaban), Eliquis ( Apixaban) ve Pradaxa( Dabigatran) ilaçlarının etkileri karşılaştırılmış . Her üç yeni ilacın da, Coumadin’e göre daha az kanamaya sebep olduğu görülmüş. İlk iki ilaç olan Xarelto ve Eliquis aynı zamanda beyin felcini önlemede de daha başarılı bulunmuşlar.

 

Yazarların vardığı sonuç NOAK’lar denilen bu ilaç grubu, felç önlemek adına kapak hastalığı da olan atrial fibrilasyonlu insanlarda korkmadan, güvenle kullanılabilirler.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

 

Atrial fibrilasyon, özellikle ilerleyen yaşlarda en sık inme, felç sebebidir O yüzden 65 yaşın üzerinde bu ritm problemi olan her hastada felç önlemek için kan sulandırıcı ilaçlar kullanılması önerilir. Kapak hastalığı ile ilgili atrial fibrilasyon ise felç riski daha yüksek olabilen bir sorun olduğu için kan sulandırıcı kullanımı yaşa bakılmaksızın başlanması gerekebilmektedir.

 

Yakın zamana kadar aynı zamanda fare zehiri olan, Warfarin/Coumadin bu hastalarda felç veya inmeyi önlemek için kullanılan tek ilaçtı. Ucuz olan bu ilacın takibi, özellikle yenilen sebzelerle etkisinin değişebilmesi nedeniyle çok kolay değildir. Aynı zamanda takiplerde sıklıkla kan testi ölçümleri gerektirmektedir. NOAK’lar bu dezavantajları ortadan kaldıran daha standard etkiye sahip ve sabit dozda kullanılan, ancak daha pahalı ilaçlardır.

 

Bu araştırmanın sonuçları çok nettir. NOAK’lar Coumadin’e kıyasla bu hastalarda daha koruyucu ve daha güvenlidir. Bu ilaçlar kullanılırken, etkinlik ölçümü için kan testi gerekmemesi, özellikle küçük cerrahi müdahaleler öncesi kısa süre kesilip hemen başlanabilmesi ve bu sayede Coumadin kullanımı ile ortaya çıkan yardımcı iğne kullanım şartını da ortadan kaldırması sonucunda fiyat dezavantajlarının da uzun vadede önemsiz olacağını düşünüyorum.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER