Corona aşısı için İyi Bir Haber Daha.

Rusya’da geliştirilen Sputnik V aşısı hakkında iyi bilgiler verildi. Moskova’daki Gamaleya Ulusal Epidemiology ve Microbiology Merkezi ve Rus Direkt Yatırım Fonu’nın bildirdiğine göre

Kasım 14.2020

Rusya’da geliştirilen Sputnik V aşısı hakkında da  iyi bilgiler geliyor. Moskova’daki Gamaleya Ulusal Epidemiology ve Microbiology Merkezi ve Rus Direkt Yatırım Fonu’nın bildirdiğine göre  aşı COVID önleme konusunda %92 etkili güvenlidir.

 

Önceleri bir çok bilim adamının tedbirsizce  ve çok erken olarak nitelediği bir kararla Rusya'daki  karar verici otoriteler bu aşının Ağustos’tan bu yana kısıtlı olarak kullanılmasına izin vermişlerdi.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Bu bilgiler de , Pfizer'in bildirimi gibi , henüz bir bilimsel dergide incelenip yayınlanmasalar da, bu hafta içinde Alman Pfizer firmasının verdiği bilgiler gibi ciddi ümit veriyor. Analiz 16.000 gönüllünün dahil edildiği araştırmada 20 COVID vakası üzerinden bildirilmiş. Pfizer sonuçlarının da 44.000 gönüllü üzerinden bildirilen 94 vakayı içerdiğini   hatırlatalım.

Diğer aşı bildiriminde olduğu gibi bu verilerde de ciddi endişeler var. Fayda olarak neyin kastedildiği net bilinmiyor. Araştırmaya dahil edilen gönüllü grubu yaş ve diğer özellikleri de net değil. İlaveten geniş kullanıma sunulacak bir aşının uzun süre, en az 2 sene kullanılmadan güvenli denmesi ne kadar doğru, bu da ciddi bir tartışma konusudur. Ancak net olan bir şey bu yeterli olmayan ama umut verici bilgilerin gelmeye devam edeceğidir.

Benim önemli kaygım bu aşı bildirimlerinin yakında ülkeler arası prestij savaşına döneceği ve bu yüzden bazı verilerin objektiflikten uzaklaşacağıdır.

 

Yine de, pandeminin beli kırılacağı günler yaklaşıyor umudunu taşımamak mümkün değil.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER