COVID-19 aşısı için Casus Savaşları Başladı.

Corona aşısı üzerinden ülkeler casusluk faaliyetlerini arttırdılar. Bir çok ülke Hollywood filmlerine taş çıkaracak şekilde birbirinin aşı bilgilerini çalmak için çalışıyor

Eylül 12.2020

Herhalde James Bond filmlerinin yeni bölümünün senaryosunu okuyoruz. Corona aşısı üzerinden ülkeler casusluk faaliyetlerini arttırdılar.   ABD NY Times gazetesinde çıkan bir habere göre, Rusya, Çin, hatta İran aşı ile ilgili bilgilere ulaşmak için casusluk veya hacker aktivitelerini arttırdılar.

Çin casusları, ilaç firmalarının değil de daha kolay hedef olacak üniversite verilerinin peşine düşmüş. Rus ana istihbarat örgütü S.V.R ABD dışında Kanada ve Britanya’da da casusluk faaliyetlerini arttırmış. İran da aşı ile ilgili bilgileri ele geçirmek için casusluk faaliyetlerini arttırmış. Sonuçta aşı bilgileri, o konuda ilerlemelerle ilgili bilgiler, dokümanlar dünyada bütün büyük casusluk birimlerinin en önemli faaliyeti haline gelmiş. Hatta NATO’nın dahi bu konuya karşı çalıştığı bildiriliyor.

Çin’in özellikle DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü) içindeki önemli pozisyonu ve birçok ABD üniversitesi ile ilişkilerini kullanarak bu bilgileri çalmaya veya hacklemeye çalıştığı yazılıyor. ABD’nin DSÖ’ye karşı takındığı sert duruşun arkasında da bu durum yatıyor. ABD’nin Texas’taki Çin konsolosluğunu kapatmasının sebebi de bu olduğu yazılmış.

Rusya’nın özellikle Oxford Üniversitesi’nin araştırması ile ilgili bilgiler edinmeye çalıştığı ABD, Kanada ve İngiliz istihbarat kurumları tarafından bildirilmiş. Hatta Rusya’nın 11 Ağustos’ta geliştirdiğini iddia ettiği aşının araştırma bilgilerinin çalınması ile alakalı olabileceği düşünülmüş.

Bilgilerin çalınmasının yanında, hacklenmesinin, oluşturulan araştırmayı bozabileceği kaygısı, bugüne kadar yapılan çalışmaları yok edebileceği de ayrı bir kaygı kaynağı.

DR. GENCO YÜCEL NE DİYOR ?

Aşı bilgilerinin casusluk konusu olabilmesi inanılmaz, hakikaten film senaryosu gibi. Ancak bunun bana verdiği en önemli düşünce, ülkelerin aşıyı geliştirip bunu birbirlerine karşı silah olarak kullanacakları düşüncesi. Bunun sadece soğuk savaş zamanında olduğu gibi propaganda için mi kullanılacağı, yoksa farklı avantajlar elde etmede kullanılıp kullanılmayacağını kestirmek çok zor. Ama bu yazıya bakarak tüm dünyanın pandemiye karşı birlik olup savaşıyor olduğu düşüncesi, iyimser saf bir düşünce olmaktan öteye geçemeyecek.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER