Kalp COVID-19 hastalarında etkileniyor.

COVID-19 hastalığının, bir çok diğer viral hastalık gibi kalbi etkileyebileceğini biliyoruz. Almanya’dan gelen bir çalışma, virüs sonrası iyileşen insanlarda da kalp etkilerinin aylar sonra dahi devam edebileceğini gösterdi. 100 COVID-19 hastası iyileştikten sonra kalplerinin MR ile değerlendirilmesinde, kalpte iltihaba dair bulgular bulundu.

Kasım 02.2020

COVID-19 hastalığının, bir çok diğer viral hastalık gibi kalbi etkileyebileceğini biliyoruz. Almanya’dan gelen bir çalışma, virüs sonrası iyileşen insanlarda da kalp etkilerinin aylar sonra dahi devam edebileceğini gösterdi.

100 COVID-19 hastası iyileştikten sonra kalplerinin MR ile değerlendirilmesinde, kalpte iltihaba dair bulgular bulundu. Teşhis konduktan sonraki 64 ile 92 gün arasında, ortalama 71 gün sonra, yapılan değerlendirmede hastalığın seyrinin şiddeti ile ilgisiz olarak hastaların çoğunda, %78’inde, kalpte etkilenme görüldü. Hastaların bir kısmı COVID-19 hastalığını suni solunum cihazına bağlanacak kadar ağır geçirirken, 2/3’ü evde tedavi görecek kadar iyi idi. Hastaların hepsinde teşhis boğazdan alınan sürüntüde testin (PCR testi) + çıkması ile kondu.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Bugüne kadar yapılan çalışmaların büyük kısmında, virüsün kalp bozukluğu olanlarda kalbi daha çok etkileyebileceği bulundu. Bu çalışma hasta şikayetleri ile değil, test bulguları ile alakalı olsa da, kalp sorunu olan olmayan tüm COVID hastalarının kalbinde bir etkilenme olabileceğini söylüyor. Bu bulgular bir şikayetle, hastaların iyileşememesi ile ilgili değildir.

Viral enfeksiyonlardan kalbin etkilenmesi diğer hastalıklarda kötü bir bulgu olarak değerlendirildiği için, iltihabın kalbi etkilemesinin gelecekte potansiyel kötü etkileri olabileceğini düşünüyorum. Böyle bulgusu olanlar, özellikle şikayetleri de oluyorsa takip edilmelidir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER