Kalp Krizi Kadınlar için daha Tehlikelidir.

Kadınların kalp krizi geçirdikten sonra ölme veya izleyen 5 senede kalp yetmezliğine girme riski erkeklere göre daha yüksektir.

Aralık 14.2020

Kadınların kalp krizi geçirdikten sonra ölme veya izleyen 5 senede kalp yetmezliğine girme riski erkeklere göre daha yüksektir.

 

Yeni bildirilen bir çalışmada Kanada Alberta’da 2002-2016 yılları arasında kalp krizi geçiren 45.000 kişi izlenmiş.%69’u erkek olan hastalarda, erkeklerin yaş ortalaması 61, kadınların ise 72 imiş. İlk anda hastanede ölüm oranı kadınlarda %4.7 ile %9.4 arasında iken erkeklerde bu oran %2.9 ile 4.5 arasında kalmış. Kriz sonrası 1. Ve 5. Senede de kadınlarda ölüm oranı daha yüksek imiş. Kalp yetmezliği gelişme riski de kadınlarda hastanede 1 sene ve 5 sene sonra hep daha yüksekmiş.

 

Kadınların doktor kontrolüne gitme oranlarının daha düşük oldukları da göz önüne alınınca araştırmayı gerçekleştiren doktorlar bu farkları ortadan kaldırmak için, özellikle riskli kişilerin cinsiyetlerine bakılmaksızın sağlıklarını korumak için elden gelenin yapılması gerektiğin söylüyorlar.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Kadınlarda kalp krizi daha riskli bir sorundur. Bunda kadınlarda hemen teşhis koymanın daha zor olabilmesinin yanında, bazı ilaçların ve stent müdahelesinin de daha az başarılı olmasının rolü vardır. Kişisel gözlemim kadınların doktorlara başvuru ve tetkik yaptırma konularında daha az istekli olduğudur.

 

Biz doktorlara düşen kadın erkek ayırmadan doğruları anlatmaya devam etmemiz ve belki kadınlarda dikkatimizi biraz daha arttırmamızdır.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER