Kalp pili olanlar MRI’(EMAR)a girebilir.

Kalp pili takılı hastaların en can sıkıcı problemi, herhangi bir sorun için MRI çektirmeleri gerektiğinde, bunu çektiremeyecek olduklarının söylenmesi, ve/veya çektirebilecekleri konusunda doktorlarından rapor getirmeleri gerekliliğidir. Yeni bir araştırmaya göre MRI değerlendirmesi kalp pili olanlarda güvenlidir.

Ekim 29.2020

Kalp pili takılı hastaların en can sıkıcı problemi, herhangi bir sorun için MRI çektirmeleri gerektiğinde, bunu çektiremeyecek olduklarının söylenmesi, ve/veya çektirebilecekleri konusunda doktorlarından rapor getirmeleri gerekliliğidir. Kalp pili olan çok hastası olan bir doktor olarak çokça vaktimi alan bu sorun hastalar kadar beni de ilgilendirmektedir. Yeni bir araştırmaya göre  MRI değerlendirmesi kalp pili olanlarda güvenlidir.

500’den fazla pil ya da benzer cihaz takılı hastada MRI değerlendirmeleri Eylül ve Haziran 2019 arasında değerlendirildi. Hastalara MRI tetkiki öncesi ve sonrasında kalp pilinin çalışma yüzdesine göre bir ayarlama yapıldı. Şok veren pili olanlarda ise kısa süreli şok verme özelliği kapatıldı.

Sonuçta bu MRI değerlendirmelerinin güvenli olduğu bulundu. Hastalarda cihazlara herhangi bir zarar saptanmadı. Belki daha önemlisi hastalarda yapılan MRI tetkiki sayesinde tahmin edilen teşhis ve hastalığın olası ciddiyeti konusundaki beklentiler, en az %25 oranında değiştirildi.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Kalp pili takılan hastalarda, ‘’sana emar testi yapılması imkansız’’ denmesi beni hep rahatsız etmiştir. Özellikle bu yorumun, tetkik yapılan merkezde, çoğunlukla teknisyenler tarafından çok eskiden yazılmış kurallar çerçevesinde yapılmasını hep yanlış bulmuşumdur. Bu araştırmada gösterildiği gibi yapılabilecek tetkikin teşhis ve beklentilerle, yapılacakları da değiştirebileceği göz önüne alındığında kalp pili olanlara tetkikin yapılamaması kabul edilemez.

Bu analiz MRI tetkikinin güvenilirliği kadar, bu hastalarda MRI yapılmasının kalp doktorunun katkısı ile yapılması gerektiğini söylüyor. MRI çekilmesi öncesi ve sonrası cihaz ayarının yapılması önemli olacaktır. MRI çekilmeden sonuca ulaşılamıyorsa, cihaz ayarı desteği ile bu hastalara ‘’yapılamaz’’ deyip kestirip atmadan onlara yardımcı olmaya devam etmelidir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER