Karaciğer transplant olan hastalarda covid-19 ölüm riskini arttırmıyor.

Organ transplantı gibi farklı kronik hastalıkları olan kişilerde COVID-19 riskinin arttığı düşünülüyor. Yeni araştırmalara göre karaciğer transplantı olan hastalarda COVID-19 yoğun bakıma girme riskini arttırsa da, ölüm riskini arttırmıyor.

Ekim 30.2020

Farklı kronik hastalıkları olan kişilerde COVID-19 riskinin arttığı düşünülüyor. Kronik hastalık denildiğinde, akla gelen hastalıklardan biri de, organ nakli,yani, organ transplantı olmadır. Bu hastalar bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullandıkları için viral enfeksiyon, dolayısıyla COVID-19’dan ölüm açısından yüksek riskli oldukları düşünülür. ABD ve Birleşik Krallık’tan gelen yeni araştırmalara göre  karaciğer transplantı olan hastalarda COVID-19 yoğun bakıma girme riskini arttırsa da, ölüm riskini arttırmıyor.

Araştırmada 18 ülkeden 151 karaciğer nakli hastası ile problemsiz 627 hasta kıyaslanmış. Ölüm, yoğun bakıma giriş gibi sorunlar kıyaslanmış. İki grupta benzer oranda hasta COVID nedenli hastaneye yatırılmış. Transplant olanlar çok daha yüksek oranda, %28-%8 yoğun bakıma alınmış ve yine daha yüksek oranda %20-%5 suni solunum cihazına bağlanmış. Ölüm oranlarına bakıldığında bunun nakil hastalarında, %19-%27 daha düşük olduğu görülmüş. Bu yüzden araştırmacılar transplant olmanın tek başına risk içermediği sonucuna varmışlar. Yaş ve diğer hastalıkların daha önemli olduğunu söylemişler.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Organ nakli sonrası bağışıklık sistemini bastıracak ilaç kullanmak gereklidir. Bunun COVID-19 gibi çeşitli viral enfeksiyonlarda risk arttırıcı olduğu düşünülür. Bu bahsedilen araştırma, COVID hastalarının ciddi sorun yaşamalarının daha yüksek oranda olduğunu gösterse de, ölüm risklerinin artmadığını gösteriyor. Bu da, hastalıktan ziyade yaş ve beraberinde başka hastalıkların ölüm riskini arttırmada daha önemli olabileceğini söylüyor.

Bu araştırmanın bize gösterdiği her kronik hastalığı olan COVID’ten başı belaya girecek demek değildir. Bunun bilgi dağarcığımıza yeni bilgi eklediği kesin. Galiba ileri yaş en önemli risk. Bunu akıldan çıkarmamız gerekiyor.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER