Kimlerin COVID-19’dan ölüm riski yüksektir?

COVID-19 hastalarında ölüm riski tanımlanırken, özellikle ileri yaşın, tansiyon yüksekliğinin ve kalp hastalığının önemi sıkça yazıldı. . İtalya’da yapılan bir…

Temmuz 10.2020

COVID-19 hastalarında ölüm riski tanımlanırken, özellikle ileri yaşın, tansiyon yüksekliğinin ve kalp hastalığının önemi sıkça yazıldı. Kardiyoloji polikliniklerinde gördüğüm en sağlam hastalar bile bu yüzden kendilerini yüksek riskli zannedip panik yaşadılar. İtalya’da yapılan bir araştırma  kimlerin ölüm riski daha yüksek sorusunu cevaplamaya çalışmış.

İtalya’da 26 hastanede 9 Mart-9 Nisan arası tedavi gören 1500’den fazla hastanın verileri incelenmiş. Yaş ortalaması 66.5 olan bu grubun %7si evde, %78’i hastanede, kalan %15’i de yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmüş. İlk incelemede ileri yaş, hipertansiyon, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, kronik böbrek ve akciğer hastalığı varlığı riskli bulunmuş. Fakat bu sorunların ileri yaşlardaki beklenen sıklığı değerlendirmeye alındığında, sadece ileri yaş, şeker hastalığı, kronik böbrek ve akciğer hastalığının ölenlerde fazla olduğu bulunmuş.

Kalp yetmezliği son analizde önemli bulunmasa da, bunun kullanılan tanımlarla alakalı olabileceği sonucuna varmışlar. O yüzden özellikle yaşlılarda görülen kalp yetmezliğinin de bu grupta değerlendirilmesini önermişler.

Araştırmacılar sıkça tartışılan kalp ve tansiyon ilaçlarının (ACEI ve ARB grubu ilaçlar ) bu hastalarda fayda ya da risk getirmediğini bulmuşlar.

Farklı hastalıkların riskini hesaplarken kullanılan, Charlson Comorbidity Index ( CCI ) skorunun COVID-19 hastalarında ölüm riskini kestirmede çok faydalı olduğunu da bulgularına eklemişler.

YORUMUM;

COVID-19 hastalığından korunmaya çalışırken, bazılarımız korunma yöntemlerini hafife alırken bazılarımız da bunu abartabiliyor. Bu araştırma kimlerin bunu abartması gerektiği yolunda güzel veriler ortaya koyuyor. Hepimizin bildiği ileri yaşın yanında, şeker hastalığı olanlar, kronik böbrek yetmezliği olanlar, diyaliz hastaları ve KOAH, amfizem gibi akciğer hastalığı olanlar da önlemleri çok ciddi uygulamalılar. Kalp yetmezliği olanlar sanıldığı kadar riskli görünmese de araştırmacıların uyarıları çerçevesinde bu hastaları da bu gruba dahil etmek mümkün. CCI indeksi riskinizi hesaplamak istiyorsanız iyi bir gereç gibi duruyor.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER