Restoranlarda yemek COVID-19 riskini arttırıyor olabilir.

Önlem almadan yakın temas, COVID-19 yayılmasının en önemli sebeplerinin başında geliyor. Yeni bir araştırmada COVID-19 açısından pozitif olanlar, negatif olanların iki katı kadar bir restoranda yemek yedikleri bulunmuş.

Ekim 13.2020

Önlem almadan yakın temas, COVID-19 yayılmasının en önemli sebeplerinin başında geliyor. ABD infeksiyon hastalıkları ile ilgili önemli devlet kurumu CDC ( Centers for Disease Control and Prevention) yeni raporu  COVID-19 açısından pozitif olanlar, negatif olanların iki katı kadar bir restoranda yemek yedikleri bulunmuş.

Çalışmada ABD’de farklı eyaletlerdeki 11 tıp merkezinde pozitif bulunan 314 hastanın test öncesi iki haftada restoranda yemek yeme oranlarına bakılmış ve bu oran negatif olanlara göre iki kat fazla bulunmuş. Bu sebeple sosyal mesafeyi korumanın, ve özellikle yer içerken sürekli maske takmanın zor olduğu restoranlarda yeme ve içmenin, SARS-CoV-2 virüsünün yayılmasını ve enfeksiyonu riskini arttıracağı sonucuna varılmış.

CDC’nin raporu kurumun başındaki Dr. Fauci’ye sorulduğunda, CNN kanalında özellikle salgının arttığı yerlerde restoran sahiplerinin konuyu bilip gerekli önlemleri almaları gerektiğini söylemiş. Restoranların dışarıda servis vermelerini ya da kapalı iç mekanda azaltılmış kapasite ile yemek vermelerini öğütlemiş. Geçtiğimiz ay bu konuyla ilgili bir başka haberde de salgın yayılımının restoran ve barlardan olabildiği sonucu haberleştirilmiş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

ABD dahil bir çok ülkede restoran ve bar açılımlarının arttığı bugünlerde maalesef antipatik ve önemli bir veri. Çalışma aslında restorana gitmenin enfeksiyon yarattığını değil, COVID-19 olanların daha sık restorana gittiklerini söylüyor. Bu da, o kişilerin hayat tarzları ile ilgili bir veri olabilir. Ama restorana gitme açısından kaygılarımızı desteklemediği kesin.

Çalışmaya yöneltilen en önemli eleştiri çalışmanın restoranlarda iç veya dış mekan ayırımı yapmadığı gibi, pozitiflik öncesi temas takibini de bildirmemiş olması. Bu da bazı soruları cevapsız bırakmış.

Elbette pandemi süresinde sosyal hayata kısıtlı da olsa devam etmeye çalışılması hem müşteri hem de işyeri sahipleri açısından önemlidir. Ancak restoranların maske takmanın ve sosyal mesafeyi korumanın çok zor olduğu mekanlar olduğunu unutmamak lazım. Bu yüzden pandemi ile ilgili koruyucu önlemlerin alınamadığı yerler. Dr. Fauci’nin de dediği gibi, iç mekanlarda yemek yenecekse kapasitenin ciddi oranda azaltıldığı sosyal mesafenin korunabildiği mekanları ya da direk açık havada servis öneren restoranları tercih etmek hem müşteri hem de çalışanlar için riski asgaride tutmaya yardımcı olacaktır.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER