Evde Beslenen Kedi, Köpeklerde COVİD Artıyor.

Yeni yayınlanan raporlara göre İngiliz varyantı B.1.1.7 ev hayvanlarında da, hastalık oranını arttırabilir Dünyada 100 milyondan fazla insan COVİD geçirirken hayvanlarda bu oran şimdiye kadar çok düşük olarak bildirildi. Bunun sebebinin hayvanlara test yapılmamasının, bunda etkili olabileceğini düşünen bilim adamlarına göre, hastalık genellikle hayvanlarda çok hafif seyrediyor.

Mart 22.2021

Yeni mutant coronavirüslerin evcil hayvanlarda da COVİD yaptığı görülüyor.Yeni yayınlanan raporlara göre İngiliz varyantı B.1.1.7 ev hayvanlarında da, hastalık oranını arttırabilir. Dünyada 100 milyondan fazla insan COVİD geçirirken hayvanlarda bu oran şimdiye kadar çok düşük olarak bildirildi. Bunun sebebinin hayvanlara test yapılmamasının, bunda etkili olabileceğini düşünen bilim adamlarına göre, hastalık genellikle hayvanlarda çok hafif seyrediyor.

 

Aralık 2020 ile Şubat 2021 arasında, İngiltere’de Londra dışında bir hayvan hastanesinin kardiyoloji servisine kalp iltihabı, miyokardit ile yatırılan hayvan sayısında 10 kata yakın artış görüldü. COVİD testi yapılan hayvanların bir kısmında SARS-CoV-2 virüsü saptandı. Ve saptananların hepsi B.1.1.7 virüs varyantı idi. Hayvanların yarısının sahiplerinde de COVİD saptandı. ABD’de Texas eyaletinde de, COVİD geçiren bir hastanın evindeki hayvanlarda da, virüs saptandı. Saptanan hayvanların birisi hariç, diğerleri fazla şikayet olmadan iyileştiler.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

Bulaşıcılığı yüksek olan İngiliz varyantının, hayvan-insan veya insan-hayvan geçişinin olması, özellikle evcil hayvan besleyenlerin dikkate alması gereken bir durum olabilir. Henüz kimin kimi enfekte edebildiğini bilmiyoruz. Tahminen virüs insanlardan insanlara ve oradan da ev hayvanlarına geçiyor. Ancak tersi olasılığın da göz önüne alınması gerekir. Özellikle hayvanlarda saptananın hep İngiliz varyantı olması, bu virüsün kuvvetli bulaşıcılığının altında hayvanlardan geçişin de olabileceğini düşündürüyor.

Bence evcil hayvanları olanların alarmda olmasına henüz gerek yok. Ama özellikle bu hayvanların da hastalanabileceğini unutmamalılar. Kalp iltihabı, miyokardit bulguları olan hayvanlarda COVİD testi yapılması, sahiplerinin de test olmaları yerinde olacaktır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER