Kalp Krizi Sonrası En Faydali Diet

Kalp krizi geçirdikten sonra Akdeniz Diyetini uygulamak damar fonksiyonlarının düzelmesine yardımcı olabilir.Yeni yayınlanan bir çalışmada, önceden kalp krizi geçiren hastalarda Akdeniz Diyeti ve düşük yağlı diyet karşılaştırılırak bu sonuca varılmış.

Aralık 11.2020

Kalp krizi geçirdikten sonra Akdeniz Diyetini uygulamak damar fonksiyonlarının düzelmesine yardımcı olabilir. 800 hastayı içeren yeni bir çalışmada,  önceden kalp krizi geçiren hastalarda iki farklı diet yaklaşımı uygulanmış. Hastaların yarısı zeytin yağından, meyve, sebzeden, yeşillik, balık ve kuruyemişten zengin Akdeniz Diyeti izlemiş. Diğer yarısı ise kalp açısından daha geleneksel az yağlı hayvansal ve bitkisel yağdan fakir, kompleks karbohidratlar da içeren diyet uygulamış. Damar sağlığını ölçen FMD (‘’flow-mediated dilation’’) sofistike bir test, araştırma öncesi ve sonrası uygulandığında Akdeniz Diyetinin damar sağlığı için çok daha faydalı olduğunu görmüşler. Yazarlar bu diyetin kalp damar fonksiyonlarının sağlığını geri kazanması için tavsiye edilecek en iyi diyet stratejisi olduğu sonucuna varmışlar. Araştırmayı yapan ekipten İspanya Cordoba Üniversitesi’nden Dr. José López Miranda’ya göre bu diyet yaklaşımı ne kadar erken başlanırsa kalp krizi ve hastalığın tekrarlamasını önlemek o kadar mümkün olacaktır.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Akdeniz Diyeti hemen her araştırmada faydalı olduğu kanıtlanan tek diyet türüdür. Bu çalışma da, farklı açıdan yine aynı sonuca varıyor. Kalp sağlığını kollamak veya yeniden kazanmak istiyorsanız, uygulayacağınız diyet elimizdeki bilgilere göre bu olmalı. Zeytin yağı bazlı, meyve, sebze, yeşillikten, fındık gibi kuruyemişten zengin ve protein kaynağı balık olan diyet.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER