Yoğun Yürüyüş Bacak Damarlarında Tıkanıklık Olanlara Fayda Sağlıyor

Yoğun, doktor kontrolünde yapılan yürüme egzersizler, daha yumuşak gezinti gibi yürümeye göre, bacak damarlarında tıkanıklık nedeniyle hareketi kısıtlananlarda daha faydalıdır.

Mayıs 13.2021

Yoğun, doktor kontrolünde yapılan yürüme egzersizler, daha yumuşak gezinti gibi yürümeye göre, bacak damarlarında tıkanıklık nedeniyle hareketi kısıtlananlarda daha faydalıdır.

Farklı merkezlerden bacak damar tıkanıklığı olan 305 kişide 2015-2020 arasında yapılan araştırmada, doktor reçetesi ile planlanan yoğun ev yürüme egzersizi ile, daha yumuşak sıkıntı yaratmayan gezinti tarzı yürüme ve egzersiz yapılmaması karşılaştırılmış. Egzersiz yapmayanlara sadece sigara bırakılması, diyet önerileri gibi sağlık yaşam önerileri verilmiş. 12 aylık süre sonunda yoğun yürüme programına girenlerde yürünebilen mesafe belirgin artmış. Hafif yürüme yapanlarda ise mesafe başlangıcın altına düşmüş. Egzersiz yapmayanlarla arada anlamlı fark görülmemiş.

 

Egzersiz gruplarındaki hastalardan, haftada 5 gün maksimum 50 dakika yürümeleri istenmiş. Hepsine verilen akselerometrelerle ölçümler yapılmış. Hafif grubun şikayet olmadan, zorlamadan yürümeleri istenmiş. Yoğun egzersiz grubunda ise ciddi şikayetler olsa da yürümeleri istenmiş. Bütün hastalara haftada bir telefonla takip yapılırken, akselerometre sonuçları da haftada bir kaydedilmiş.

 

Yürüme mesafe ölçümleri 6 dakika yürüme mesafeleri ile yapılmış. Ortalama 338 metre olan yürüme mesafesi, yoğun egzersiz grubunda 371 metreye çıkarken, diğer iki grupta ortalama yaklaşık 330 metreden aşağı düşmüş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Bacak damar tıkanıklığı olanlarda, tedavide ilk öneri yürüyüşü arttırmak ve kullanılıyorsa sigarayı kesmektir. Yürüme dediğimizde hastalar çoğu zaman gezinti tarzı sıkıntı yaratmadan yürümeyi anlar ve uygularlar. Bu araştırmanın da tam olarak gösterdiği bunun kişilerin konforuna, buradaki sonuçla, sıkıntı yaşamadan yürüme mesafelerine hiçbir katkısı olmadığını gösteriyor.

Aksine zorlamanın, elbette doktor kontrolünde, ağrıya rağmen yürümeye devam etmenin kişilerin şikayetlerini daha uzun mesafelerde yaşamalarını sağladığını gösteriyor.

 

Kalp hastalarında yürümekle göğüste ağrı olursa durmayı üstüne gitmemeyi öneririz. Bacak damar tıkanıklığı olup yürüdüğünde bacak ağrı ve krampları olanlarda ise bunun tersini, ağrıya rağmen hastaların zorlamalarını öğütlememiz gerekiyor. Bacak ağrılarından korkmadan üstüne gidip zorlayın ki, zamanla yürüme mesafeniz de artsın.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER