COVİD Aşılarının Karşılaştırılması

Şili’de yapılan bir araştırmada, ülkemizde de kullanılan iki aşı, BioNTech ve SinoVac arasında aşılananlarda oluşturdukları bağışıklık cevabı ve bunun süresi açısından belirgin farklar görülmüş

Eylül 14.2021

Şili’de yapılan bir araştırmada, ülkemizde de kullanılan iki aşı, BioNTech ve SinoVac arasında aşılananlarda oluşturdukları bağışıklık cevabı ve bunun süresi açısından belirgin farklar görülmüş.

 

Mart 2021 itibarıyla başlanan çalışmaya 60.000 civarı kişi alınmış. Yaklaşık 35.000 kişi en az bir doz SinoVac, 10.000 kişi de en az bir doz BioNTech aşısı olmuş. 15.000 civarı kişi ise aşı olmamış. İlk doz aşılardan sonra antikor pozitifliği SinoVac için %28 iken , BioNTech için %79 ölçülmüş. İkinci doz aşılardan sonra bu oran SinoVac için %77 BioNTech için ise %96.5 ölçülmüş. Devam edilen takiplerde SinoVac olanlarda antikor düzeyinin yaklaşık 4 aylık araştırma sonuna kadar zaman belirgin azaldığı tesbit edilirken BioNTech olanlarda bu oran sabit kalmış. Aşı olmayanlarda ise bu oran %6 ile 18 arasında ölçülmüş.

 

SinoVac sonrası erkeklerde düzeyler daha düşük kalmış. Aynı şekilde şeker hastalığı veya kronik problemi olanlarda da düzeyler daha düşük bulunmuş. 60 yaş üzerindeki kişilerde ise her iki aşıdan sonra da düzeyler daha düşük görülmüş.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ?

 

Bugüne kadar bu sayfalarda da yazdığım gibi BioNTech aşısı ile ilgili bir çok veri elde ettik. SinoVac aşısı için ise data çok kısıtlıdır. Aşılar için araştırma sonuçları genelde hastalığı önlemek üzerine yürüyor. Antikor seviyesi ölçümü veya aşılar arası kıyaslama bu boyutta ilk defa görüyorum.

 

Sonuçta araştırmayı net anlamak için resime bakmanızı öneririm. Her iki aşıyı olanların kıyaslandığı aşı olmayanlarda antikor miktarı sabit ve düşük seyrederken, aşı olanlarda aşı sonrası belirgin bir yükselme görülüyor. Bu yükselme BioNTecah aşısı sonrası daha yüksek olup sabit kalırken, SinoVac aşısı sonrası sürekli azalan bir trend gösteriyor. Her iki aşı da antikor gelişimi açısından etkili ancak Pfizer aşısı daha etkili ve etkisini devam ettiriyor. Diğeri daha düşük ve etkiyi zamanla kaybediyor.

 

Antikor düzeyi her şey değil, ama bağışıklık seviyesi için bir ölçüdür. Bu anlamda BioNTech aşısı daha kuvvetli ya da daha başarılı görünüyor. Seçmek zorunda kalırsak daha iyi olanı tercih edebiliriz. Yine de önemli olan aşı olmak, aşımızı yaptırtmak, sıra geldiğinde olmayı düşünenleri ikna etmektir.

 

COVİD’den korunmak ve etrafınızı korumak için; Aşınızı olun, Maskenizi takın, iç mekanları sık sık havalandırın.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER