COVİD sonrası antikor düzeyi uzun süre devam edebiliyor.

Pandeminin başladığı Çin’in Wuhan eyaletinden gelen bir rapor toplumda farklı dönemlerde antikor düzeylerini incelemiş. Wuhan’da Aralık 2019’dan sonra, en az 14 gün yaşayan gönüllüler araştırmaya dahil edilmiş. Gönüllülerden geçirmiş olabilecekleri COVİD hastalığına dair şikayetlerini de içeren anket doldurmaları istenmiş. 14-15 Nisan, 11-13 Haziran ve Ekim-Aralık 2020’de alınan kanlarında da farklı antikor testleri yapılmış.

Mart 20.2021

Pandeminin başladığı Çin’in Wuhan eyaletinden gelen bir rapor  toplumda farklı dönemlerde antikor düzeylerini incelemiş.

Wuhan’da Aralık 2019’dan sonra, en az 14 gün yaşayan gönüllüler araştırmaya dahil edilmiş. Gönüllülerden geçirmiş olabilecekleri COVİD hastalığına dair şikayetlerini de içeren anket doldurmaları istenmiş. 14-15 Nisan, 11-13 Haziran ve Ekim-Aralık 2020’de alınan kanlarında da farklı antikor testleri yapılmış.

Farklı bölgelerden, 3599 aileden yaklaşık 10.000 kişi çalışmaya katılmış. Bunların yaklaşık %7’sinde Nisan’daki kan testlerinde antikor tespit edilmiş. Antikor tespit edilenlerin %82’sinin şikayeti yokmuş. Antikor bulunanların yaklaşık yarısında nötralize eden denilen, etkili diyebileceğimiz antikor bulunmuş. Bu insanlarda kanda etkili antikor düzeyi bakılan kan testlerinde değişmemiş.

Şikayet olarak, ateş ve öksürük, burun tıkanıklığı, burun akması, boğaz ağrısı ve zatürre bulguları kabul edilmiş. Kanda antikor bulunanlar arasında geçen 5 ayda hastaneye giden veya COVİD geçiren biriyle temasta olan veya solunum yolu enfeksiyonu geçiren biriyle temasta olma öyküsü oranı yüksek imiş. Sağlık çalışanlarında antikor bulunma oranı da daha fazla imiş.

Şikayetsiz hastalığı geçirmiş olanlarda antikor düzeyleri şikayeti olmuş olanlara göre daha düşük imiş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Özetle hastalığı şikayetsiz geçiren oranı neredeyse yarı yarıya görülmüş. Tahmin edebileceğimiz gibi, hasta olan veya herhangi şikayeti olanlarla temas edenler ve son olarak sağlık çalışanı olanlarda hastalık oranları daha yüksek bulunmuş. Hasta olanlarda gelişen etkili antikor düzeyleri 9 aya kadar devam ettiği bulunmuş. Ve hastalığı şikayetsiz geçirenlerde, şikayeti olarak geçirenlere göre de antikor düzeyi daha düşük görülmüş.

Çok yeni yayınladığım bir araştırmada da eğildiğim konuya bu çalışmada da değinilmiş. COVİD sonrası kanda oluşan antikor düzeyleri ne kadar devam ediyor. Bu bilgi aşılamanın nasıl yapılacağını ve nasıl devam ettirileceğini tayin etmek açısından değerlidir. Buradaki çalışmaya göre 9 aya kadar azalmadan devam ediyor. Aşılamanın bu sene bitirilebileceğini farzedersek, 6-12 ay sonrası aşı tekrarı kararını destekleyecek bulgular bunlar.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER