Aşılama Aşı Olmayan Bireyleri de Koruyor.

Aralık ayında başlayarak, ülke çapında çok başarılı bir aşılama kampanyası gerçekleştiren İsrail’den gelen henüz yayınlanmamış bir araştırma, aşı olamayanların da, aşı kampanyası sayesinde korunduklarını gösteriyor.

Nisan 08.2021

Aralık ayında başlayarak, ülke çapında çok başarılı bir aşılama kampanyası gerçekleştiren İsrail’den gelen henüz yayınlanmamış bir araştırma, aşı olamayanların da, aşı kampanyası sayesinde korunduklarını gösteriyor.

İsrail’de yapılan kampanyaya 16 yaş üzerindeki nüfus dahil edildi. Tel Aviv’deki Maccabi Sağlık Servisinden ve Haifa’daki Technion İsrail Teknoloji Enstitüsünden bilim adamları COVİD-19 aşıları ve 223 farklı İsrail mahallesindeki sonuçları değerlendirdiler. Aşılama oranları ve yaklaşık 1 ay sonrasında çocuklarda gelişen enfeksiyonu ölçtüler. Erişkinlerde, yaşlılarda aşılamanın üzerinden haftalar geçtikten sonra 16 yaş altındaki çocuklarda da, enfeksiyon rakamlarının aynı oranlarda düştüğünü buldular.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Başarılı aşılama kampanyalarının ilk hedefi toplumda ciddi hastalık sorununu ortadan kaldırmaktır. Bugüne kadar COVİD aşı çalışmalarının da sürekli gösterdiği budur. İkinci hedefi ise toplumda yayılmayı azaltıp pandemiyi durdurmak ve normale dönüşü kolaylaştırmak olmalıdır.

 

İsrail ülke çapında hızla ve başarıyla gerçekleştirdiği aşı kampanyası  sonrası, toplumdaki hastalık oranının ciddi olarak düştüğünü görmektedir. Bu sayede toplumunu bazı kurallar eşliğinde normale döndürmektedir.

 

Aşılama çalışmaları ve kampanyaları, çocukları, özellikle, düşük riskli oldukları için sürece dahil etmemektedir. Çocuklar düşük riskli olsa da, hastalanabilmekte ve nadiren ciddi sorunlar yaşayabilmektedirler. 

Bu yayınlanacak araştırma iki açıdan değerlidir. Birincisi, çocukların aşılanmadan da çevrelerinin aşılanmalarından fayda görmeleri ve ikincisi, toplumda aşılama ile aşılanmayanlarda da hastalığın azaldığının görülmesidir. Bu sonuçlar aşılama kampanyalarının sadece aşılananları değil, aynı toplulukta aşılanmayanları da koruyarak bulaşmayı azaltmalarının bir kanıtıdır. Hastalığın hızlı ve büyük aşı kampanyalarıyla ortadan kaldırılabileceğinin çok güzel bir sinyalidir.

 

Aşılama, ve aşılanma hastalığa karşı elimizdeki en önemli silah hüviyetini göstermeye devam ediyor. Lütfen aşı sıranız gelince, kendiniz ve sevdikleriniz için çocuklarınız ve büyükleriniz için aşınızı olmayı ihmal etmeyin.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER