Balık Yağı Hapları Kalp Açısından Zararlı Olabilir.

Balık yağı destek hapları kullanmak atrialfibrilasyon denen bir aritmi türünü arttırabilir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, balık yağı hapları kullanımı açısından bir çok farklı sonuca ulaşmıştır. Çok yeni yayınlanan bir araştırma da bu hapları kullananlarda daha fazla aritmi olabileceğini gösteriyor.

Mayıs 30.2021

Balık yağı destek hapları kullanmak atrialfibrilasyon denen bir aritmi türünü arttırabilir.

 

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, balık yağı hapları kullanımı açısından bir çok farklı sonuca ulaşmıştır. Çok yeni yayınlanan bir araştırma da bu hapları kullananlarda daha fazla aritmi olabileceğini gösteriyor. Araştırma farklı 5 araştırmadan, 50.000’den fazla insanı değerlendirmiş. Kişiler en az iki sene olmak üzere 7 seneye kadar takip edilmişler. Aritmi riskini 1.5 kata yakın arttığı görülmüş.

 

Dr. Genco Yücel Ne diyor?

 

Balık yağı, Omega-3 içeren hap kullanımı toplumda bir hayli yaygındır. Burada da yazdığım gibi kullanımın faydalı veya zararlı olduğu konusunda fikir birliği oluşmamış bu ilaçların özellikle kalp sorunu olanlarda, doktor izni ile kullanılması uygun olabilir. Tabii, daha uygunu Akdeniz diyetine uygun şekilde yağlı balık  kullanımını arttırmaktır.

 

AtrialFibrilasyon dünyada sık görülen önemli aritmi türüdür. Özellikle ileri yaşlarda en sık beyin felci sebebidir. Araştırmacıların bu araştırmalarında, bu aritminin balık yağı kullanımı ile arttığını göstermeleri, özellikle ileri yaşlarda olup, bu aritmiden zarar görebilecek insanlarda balık yağı kullanımının zararlı olabileceğini düşündürüyor.

 

Bugüne kadar hastalarıma balık yağı kullandıklarında fazla bir faydası olmaz, ama zararı da olmaz o yüzden kullanabilirsiniz derdim. Artık zararlı olabilir kullanmayın diyeceğim.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER