Balık yemek balık yağı kullanmak faydalı olabiliyor.

Haftada iki öğün balık, özellikle geçmişte kalp damar hastalığı olanlarda, yeniden sorun yaşama ve ölüm riskini azaltıyor.

Mart 14.2021

Haftada iki öğün balık, özellikle geçmişte kalp damar hastalığı olanlarda, yeniden sorun yaşama ve ölüm riskini azaltıyor. Geçmişinde hiçbir şey yaşamamış olanlarda ise bu fayda görülmüyor.

Yeni yayınlanan bir çalışmada, 58 ülkeden 190.000 kişi üzerinde yapılan değerlendirmeler gözden geçirilmiş. Kişiler ortalama 7.5 yıl takip edilmiş. Geçmişinde sorun yaşamamışlarda, ölüm %6.4 iken, geçmiş problemi olanlarda oran %13.1 olmuş. Kalpten problem yaşama oranları da, %4.9’a, %16.1 olarak gerçekleşmiş. Kişilerin balık yeme miktarı, haftalık 4.2, ile 468 gram arasında değişiyormuş. Araştırmacılar haftada 175 gram, yani yaklaşık 2 öğün, balık yiyenlerde riskin azaldığı görülmüş. Faydalı balıklar yağ oranı yüksek, omega 3’den zengin olanlarmış. Fayda geçmişte kalp problemi yaşayanlarla sınırlı kalmış.

Yakın zamanda yapılan bir başka araştırmada da, sıkça sorulan sorunun cevabı aranmış.Toplumda sıkça kullanılan Omega 3 yağ asidi destek hapları, balık yağı kullanılmasının faydaları olup olmadığı gözden geçirilmiş. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda çelişkili sonuçlar alınan bu konuda yaklaşık 450.000 40 ile 69 yaş arasındaki insan incelenmiş. Kişiler 2006 ile 2010 arasında dahil edildikleri araştırmada 2018’e kadar izlenmişler. Balık yağı kullananlarla kullanmayanlar karşılaştırıldığında, kalp hastalığından ve diğer nedenlerden ölüm oranı(%13-16) ve kalp damar olaylarının ise (%7) azaldığı görülmüş. Özellikle hipertansiyonu olanlarda fayda belirgin iken, genel önceden hastalığı olmayan insanlarda bu oran daha düşük kalmış.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Bir çok farklı diyet arasında, Akdeniz diyetinin uygulanmasının kalp hastalığı ve ölümden korunma açısından faydalı olduğunu bu sayfalarda da belirtiyorum. Akdeniz diyeti zeytinyağı, sebze ve, deniz ürünleri ağırlıklı bir diyet türüdür. Burada da, haftada iki öğün balık yenmesinin, özellikle kalp geçmişi olanlarda faydalı olduğunu görüyoruz. Yağlı balık dendiğinde akla gelen, başta somon ve ton balığı olmak üzere ülkemizde daha az tüketilen renkli balıklar ve onların arkasında da, uskumru, orkinoz, alabalık ve hamsi gibi balıklar geliyor. Tabii, her balığın yağ derecesi sabit değil, yaşadıkları ortam hava, su sıcaklığı gibi faktörlerde işin içine karışabiliyor. Yağlı, omega 3’ten zengin balık yenmesinin faydalı olması yanında omega 3 hapları kullanımının da, özellikle tansiyon hastalarında faydası, özellikle bu hastalara bunu tavsiye edebileceğimizi söylüyor.

İki araştırmada da, normal insanlarda faydanın kısıtlı kalması bizi şaşırtmamalıdır. Geçmişte problem yaşayan, yani, sabıkası olanlar daha riskli oldukları için onlarda fayda da, daha belirgin olacaktır.

İmkanınız varsa, haftada en az iki öğün balık yiyin. Hastalık durumunuza göre, özellikle tansiyon sorununuz varsa ve doktorunuz da önerirse balık yağı hapı kullanabilirsiniz.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER