Çocuklarda COVID kendilerinden çok yakınları için tehlikeli.

ABD Boston’dan Harvard Üniversitesi’nden gelen bir araştırmaya göre çocuklar çok hafif ya da, sıfır belirtiye rağmen, SARS-CoV-2 pandemisinde bulaşıcılığın ana kaynağı olabilirler.

Eylül 14.2020

ABD Boston’dan Harvard Üniversitesi’nden gelen bir araştırmaya göre çocuklar çok hafif ya da, sıfır belirtiye rağmen, SARS-CoV-2 pandemisinde bulaşıcılığın ana kaynağı olabilirler.

 

Boston Massachusetts General Hospital’de 0-22 yaş arası 192 COVİD şüpheli çocuk araştırmaya dahil edildi. Yaş ortalaması 10.2 idi. Çocukların 49 tanesinde COVİD-19 teşhisi kondu.18 tanesinde MIS yani multisystem inflammatory sendromu vardı. 125 tanesi ise COVİD açısından negatif idi.

 

COVİD olan ya da olmayanlarda ateş, öksürük, konjesyon, veya baş ağrısı açısından fark yoktu. Fakat koku alamama COVİD-19 bulunmayanlarda görülmedi. Çocukların şikayetleri çok az olmasına rağmen, ciddi virüs yoğunluğu mevcuttu. İlaveten COVİD-19 pozitif ve negatif bulunanların şikayeti çok benzerdi. Şikayetlere bakarak ayırmak neredeyse imkansızdı.

 

Araştırmacılar, şikayet ve ateş yüksekliğine göre ayırımın ve teşhisin çok zor olduğunu, COVİD-19 hastalığı bulunan çocukların şikayetlerinin pek olmaması nedeniyle hastalığı başkalarına çok kolay bulaştırabileceklerini düşünüyorlar.

 

Ayrıca hiç şikayeti olmasa da çocuklarda COVİD_19 varlığı, bağışıklık sistemine etkisi ile MIS-C (multisystem inflammatory syndrome) geliştirebileceğini vurguluyorlar.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Çocuklarda COVİD-19 özellikle okulların açıldığı şu günlerde önemli bir konu. Net olan iki şey;

1-Çocuklarda bu virüs kısa dönemde değil de, uzun dönemde MIS-C denilen ciddi bir hastalık yaratabiliyor.

2- Çocuklar ciddi virüs taşıyıcısı olabiliyorlar.

O yüzden okula giden çocuklara korunma yöntemlerini öğretmek, ve onlarla sosyal mesafeyi korumak hepimizin sağlığı için çok önemli olacaktır.

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER