Çocuklarda COVID-19 ile İlgili Hastalık, MIS-C.

‘’Multisystem inflammatory syndrome in children ‘’(MIS-C), yani, çocuklarda çoklu organ iltihabi hastalığı yakın zamanda gündeme gelen, yeni sayılabilecek bir hastalık. Enteresanlığı diğer SARS-CoV-2 enfeksiyonlarından farklı olarak akciğerleri hedef almıyor olması…

Temmuz 08.2020

 

‘’Multisystem inflammatory syndrome in children ‘’(MIS-C), yani, çocuklarda çoklu organ iltihabi hastalığı yakın zamanda gündeme gelen, burada da çocuklarda gizemli bir hastalık olarak bahsi geçen yeni sayılabilecek bir hastalık. Enteresanlığı diğer SARS-CoV-2 enfeksiyonlarından farklı olarak akciğerleri hedef almıyor olması ve etkilediği grubun isminden de anlaşılacağı gibi çocuklar olması.

 

Yeni bir araştırma 15 Mart ve 20 Mayıs tarihleri arasında ABD’de çocuk sağlığı merkezlerinin taranması ile yapılmış. 21 yaşından küçük, 24 saatten uzun ateşi olan, SARS-CoV-2 enfeksiyonu PCR testi ile kanıtlanmış bütün vücudu tutan inflamasyon olan hastalara bakılmış. Ortalama yaşı 8.3 olan 186 hasta tanımlanmış. Çoğunda mide-barsak sistemi, kalp, kan yapıcı sistemin ve cildin etkilendiği görülmüş. Hastaların %70’inde solunum sistem bulguları varmış.

%80’i yoğun bakımda izlenmiş, %20’si ise solunum cihazına bağlanmış, %2si kaybedilmiş.

Tedavide bağışıklık düzenleyici ilaçlar ve kortizon benzeri ilaçlar yoğun kullanılmış.

 

Aynı dergide bu araştırma ile ilgili yapılan editöryel yorumda  MIS-C SARS-CoV-2 infeksiyonundan 2-4 hafta sonra olduğu v21 yaş altında SARS-CoV-2 enfeksiyon oranının 100.000’de 322 olduğu göz önüne alındığında, 21 yaş altında 100.000’de 2 sıklığın nadir görüldüğü belirtiliyor. Yoğun bakıma yatmanın kalp bozulması ile ilgili olarak %10-20 oranında olduğu vurgulanıyor.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ? 

 

MIS-C denilen direk virüsün yaptığı tahribattan ziyade, virüs vücuda girdikten bir süre sonra gelişen reaksiyonun yarattığı bu durumun niye sadece çocuk ve gençlerde olduğu bilinmiyor. Ancak çocukların SARS-CoV-2 den korunduğu düşüncesinin çok kuvvetli olduğu günümüzde çocukların farklı şekilde etkilendiklerinin göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Bir de mikroba karşı gelişen abartılı cevap nedeniyle oluşan bu durumun aşı gelişimine ne kadar etki edeceği de ileride bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER