Corona salgınında asansörler ne kadar güvenli?

Pandemi süreci başladığından beri, asansörle yolculuk edebilme konusunda da endişeler ortaya çıktı. Asansörler insanlarla sosyal mesafeyi korumamızın çok zor olduğu küçük kapalı alanlardır.

Haziran 02.2020

Pandemi süreci başladığından beri, asansörle yolculuk edebilme konusunda da endişeler ortaya çıktı. Asansörler insanlarla sosyal mesafeyi korumamızın çok zor olduğu küçük kapalı alanlardır. Asansörde virüs kapabilir miyiz, veya insanların bu küçük mekanlarda nasıl kapabilecekleri, asansör havasından mı, yoksa  kat düğmesine bastığınız zaman mı, veya asansörün duvarlarına dokunmakla mı bulaşır bununla ilgili net bir araştırma yok. 

Portland State Üniversity mühendislik bölümü dekanı, aynı zamanda iç mekan hava temizliği uzmanı Dr. Richard Corsi yaptığı bir modellemede  asansör havasından bulaşmada; asansörün büyüklüğü, ne kadar hızlı yolculuk ettiği, kapılarının ne kadar açık kaldığının,  hepsinin önem kazandığı düşünülmüştür. Bu modellemede 30 saniyelik bir asansör yolculuğu ile 10 kat çıktıktan, kapının ulaşılan katta on saniye açık kaldığı varsayılmış.  Mikrop yüklü enfekte kişinin asansörde geçirdiği yarım dakikalık süre, inerken oluşan hava sirkülasyonu ile dışarı doğru çıkan ve içeri giren havayla beraber asansör havasındaki mikropların seyreldiği  görülmüş.  Aynı asansörün 30 saniyede zemin kata inip aynı dinamiklerle kapı açılıp, yeni bir yolcuyu aldığında asansör havasındaki mikropların dörtte bire kadar inmiş olduğu hesaplanmış. 

Bu modellemeye ilk bulunan kişinin ne kadar hasta olduğu, öksürdüğü, yüksek sesle konuştuğu, maske taktığı gibi detaylar katılırsa, bu rakamın değişeceğini tahmin etmek zor değil. Asansöre binmemiz gerektiğinde önlemlerimize dikkat edelim birincisi bir başka insanla asansöre binmemeye çalışalım. Binmemiz gerekiyorsa, tek başımıza da binsek bizden evvel binen insanlardan havada bir takım partiküllerin kalabileceğini biliyoruz. O yüzden maske takalım. Gideceğimiz yerin düğmesine bastıktan sonra eğer elimizi kullanmışsak, kullandığımız elimizle yüzümüze ellememeye ve asansörden indiğimizde de elimizi , temas ettiğimiz yüzeylerimizi mutlaka temizlememiz yeterli olacaktırSORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER