Coronavirüs daha önceleri de vardı ve farkedilmedi mi?

Corona virüs bildiğimizden çok önceleri hayatımızda idi, ve farketmedik. Bilim adamları bu yeni bilgi ve bulguları gündeme getiriyorlar

Temmuz 06.2020

Henüz herhangi bir dergide yayınlanmayan ancak Barcelona Üniversitesi’nin bülteninde  açıklanan bulgulara göre virüs Mart 2019’da Barselona’ya ulaşmış olabilir. Aynı üniversitenin Mikrobiyoloji Departmanından Prof. Albert Bosch atık sularında virüs araştırmalarını senelerdir yapan bir bilim adamı. Dr. Bosch ve ekibi Barcelona’nın atık su ünitelerinde Nisan 2020’de corona virüs izlerine rastlayınca daha eski su örneklerini de incelemeye başlıyorlar ve 2020 başından gelen örneklerde de benzer bulgulara rastlıyorlar. 2019 yılında ise Mart ayından bir örnekte düşük miktar virüs izi buluyorlar.

 

Avrupa’da, Avustralya’da, ve ABD’de de benzer bulgulara bilim adamları ulaşıyorlar. Salgından önceki periyodda virüs izleri mevcut. Geçtiğimiz haftalarda İtalya’da . 18 Aralık 2019’dan örneklerde, o bölgedeki karantinadan yaklaşık 2 ay öncesinde virüse rastlanıyor.

Bu bulgulara şüpheyle yaklaşan bir çok bilim adamı da var. Virüs izlerinin bu kadar süre atık suda kalamayacağını, burada hata olduğunu söyleyen bu bilim adamları özellikle Dr. Bosch ve grubunun bulgularını kabul etmiyorlar.

ABD’den gelen bir başka rapor da, ABD’de ilk COVID-19 tanısından evvel, ismi konmamış grip adı takılan vaka sayılarının çokluğuna  bakmış  

COVID-19 test kapasitesinin yokluğu  sebebiyle Mart 2020 ortalarında 8 milyondan fazla tanısı tam konmamış, normal sezon rakamlarının üzerinde vaka olduğunu bulmuşlar. Bunların hepsinin COVID-19 olamayacağını, ama hiç şikayeti olmadan bu hastalığı geçirenleri de hesaba kattığımızda, ABD’de resmi ilk vakadan evvel milyonlarca insanın enfekte olduğu düşüncesini paylaşmışlar.

YORUMUM;

2020 başından beri hastanelerde, evlerde ismi konmadan ciddi grip geçiren çok insanla hastayla karşılaştım. Resmi açıklamalara rağmen çok tanıdığımdan ‘’ben sene başında COVID-19 oldum. ‘’ söylemini işittim. Bu raporlar da bu kaygı ve düşünceleri destekliyor. Test etme kapasitesinin azlığı ile çok erken vaka kaçırılmış olabilir. Eskiden bakmıyorduk, şimdi arıyor ve buluyoruz.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER