SARS-CoV-2, Kalp Kası Hücrelerini de Enfekte Edebiliyor.

Corona virüs pandemisinde sorun, çoğunlukla solunum yollarında, akciğerlerin etkilenmesindedir. Ancak vücudun neredeyse tüm dokuları gibi, kalp kası da enfeksiyondan etkilenebiliyor.

Temmuz 07.2020

Yeni bir çalışma  SARS-CoV-2 virüsünün kalp kası hücrelerini de enfekte edebileceğini gösterdi.

Corona virüs pandemisinde sorun, çoğunlukla solunum yollarında, akciğerlerin etkilenmesindedir. Ancak vücudun neredeyse tüm dokuları gibi, kalp kası da enfeksiyondan etkilenebiliyor. ABD Los Angeles’taki Cedars-Sinai Board of Governors Regenerative Medicine Enstitüsü’nde yapılan araştırmada laboratuar koşullarında, kök hücre teknolojisi kullanılarak yaratılan kalp kası hücrelerini SARS-CoV-2 virüsünün enfekte edebileceği gösterildi.

Araştırmanın yapıldığı enstitünün direktörü Clive Svendsen’e göre  ‘’ COVID-19 hastalığında kalpte görülen aritmilerin, kalp yetmezliği miyokardit gibi sorunların ana sebebinin, virüse karşı vücutta gelişen yoğun inflamasyon olabilir. Bizim araştırmamız virüsün kalbi direkt etkileyebileceğini söylüyor. ‘’Laboratuar şartlarında yaratılan bu model bunu kanıtlamaya yetmese de, bu araştırmaya göre virüs kalp hücrelerini direkt olarak işgal edebilir ve 72 saat içinde bu hücreler çalışamaz hale gelebilirler. Araştırmacılar kalp kası hücrelerinin genetik tanımlamalarını değiştirerek virüsle savaştıklarını da belirtiyorlar. Bu da ilerde virüse karşı geliştirilen tedavileri tanımlamak ve denemek için bir yol gösterebilir.

 

YORUMUM;

COVID-19 pandemisi ile savaş, bir çok kanaldan yürüyor. Bir yandan hastalık etkeninin etkisi, gücü tanımlanırken, bir yandan da virüse karşı stratejiler üretilmeye çalışılıyor. Laboratuarlarda geliştirilen bu tip modeller her zaman gerçek hayatı göstermese de, ileride kullanılacak değerli bilgilere, stratejilere yol açabilir. Bugün düşündüğümüz gibi kalp vücuttaki yoğun enfeksiyon etkisiyle, değil de virüsün direkt işgali ile bozuluyorsa, tedavileri ona göre ayarlamak gerekebilir. Ama bunu sadece basit bir laboratuar deneyi ile iddia etmek için çok erkendir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER