Kolesterol Düşürücü İlaçlar Yaşlılarda Bunamaya Yol Açmıyor.

Kolesterol düşürücü statin grubu ilaçlar, bunama veya unutkanlık gibi bozukluklara sebep olmuyor.

Temmuz 05.2021

Kolesterol düşürücü statin grubu ilaçlar, bunama veya unutkanlık gibi bozukluklara sebep olmuyor.

Avustralya ve ABD’de yaklaşık 20.000 adet önceden kalp problemi veya bunama sorunu olmayan 70 yaş üzeri insanda yapılan araştırmada ilaç kullanan ve kullanmayanlar karşılaştırılmış. Yaklaşık 6000 kişi (%31.3) ilacı kullanıyormuş. Kullananlarda şeker hastalığı, hipertansiyon, böbrek sorunu gibi problemler daha sık imiş. En az 5 sene sürdürülen takiplerde 566 kişide bunama, 380 kişide ise daha hafif düzeyde bozulma teşhisi konmuş. Bu bozulmalarda kolesterol ilacı kullanımının rolü ve etkisi olmadığı saptanmış.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ?

 

Kalp krizi ve felç gibi ciddi ölümcül sorunlardan korunmak için elimizdeki en önemli silahlardan olan statin grubu ilaçların faydası hemen her araştırmada görülmektedir. Bu ilaçların Alzheimer gibi hastalıklara yol açabileceği endişesiyle özellikle ileri yaşlarda kullanılmadığını görüyorum.

 

Bu araştırma böyle bir kaygıya yer olmadığını gösteriyor. Kişisel görüşüm, bu ilaçların tam tersi etkileri, olduğu yönünde. Ancak bu araştırmada bu konuya bakılmadığı için sadece bu ilaçların bunamayı, unutkanlığı arttırmadığını, dolayısıyla Alzheimer olacağım diye bu ilaçları kullanmaktan çekinmemeniz gerektiğini hatırlatarak yazıyı sonlandırayım.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER