Tansiyonu Daha Fazla Düşürmek Kalp Krizi ve Ölüm Riskini de Daha Fazla Azaltıyor.

Kan Basıncını, Tansiyonu, normal seviye kabul edilen 140/90mmHg’nın da altına, süper normal seviye denebilecek 120mmHg’nın altına düşürmek kalp krizi, inme ve bunlardan ölüm gibi riskleri daha da düşürüyor.

Mayıs 26.2021

Kan Basıncını, Tansiyonu, normal seviye kabul edilen 140/90mmHg’nın da altına, süper normal seviye denebilecek 120mmHg’nın altına düşürmek kalp krizi, inme ve bunlardan ölüm gibi riskleri daha da düşürüyor.

 

ABD’de NHLBI (National Heart, Lung and Blood Institute-Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü) sponsorluğunda yapılan çalışmaya  şeker hastası olmayan ve geçmişte inme geçirmemiş Tansiyon yüksekliği olan 10.000’e yakın hasta alınmış. Tedavide normal tansiyon <140mmHg ve süper normal tansiyon <120mmHg iki gruba ayrılmışlar. Ortalama 3.5 yıllık takiplerde süper normal grupta inme kalp krizi ve ölüm rakamları %27 daha düşük bulunmuş. Bununla beraber bu grupta tansiyon düşüklüğü, kan elektrolit değişimi ve bayılma gibi yan etkiler daha sık görülmüş.

 

Yazarlar kalp damar hastalığı açısından risk olan insanlarda kan basıncının <120mmHg olacak şekilde tedavi hedeflerinin hasta ve doktor arasında tartışılmasının uygun olacağını ekliyorlar.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

Toplumda, hastalarımda en sık gördüğüm hatalardan biri, tansiyon rakamını sabit bir rakam gibi alıp, o civarda olmanın veya hafif altına düşmenin hedeflendiğidir. Diğer bir hata da, rakam 120mmHg’nın altına geldiğinde düşük, hatta çok düşük olarak nitelemektir. Burada hedef kalp krizi, felç geçirmemek, sonuçta, erken ölmemektir. Bu çalışmada tedaviler uygulanırken, ilaç kullanılırken, rakamlar düştüğü oranda faydanın arttığını görüyoruz. İlaveten yan etkiler de artıyor.

 

Bu yüzden hipertansiyon tedavisinde net bir rakamı hedeflemekten ise, kişinin rahat edeceği, yan etki yaşamayacağı maksimum tedaviyi hedeflemek en faydalısı gibi duruyor. Kişi rahat olduğu sürece en düşük rakam en koruyucu en iyi rakam olacaktır.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER