COVİD geçirenlerde Ağrı Kesici İlaç Kullanımı Sorun Değil

Pandeminin ilk günlerinde, rutin ağrı kesici ilaç kullananlarda hastalığın ağır geçtiği yönünde bir inanış hakim idi. BU yüzden karar verici kurumlar, ilaçların kullanımına karşı uyarılarda bulundular. Avrupa’da farklı kurumlar ağrı kesici olarak farklı ilaç kullanımını önerdiler.

Mayıs 08.2021

Pandeminin ilk günlerinde, rutin ağrı kesici ilaç kullananlarda hastalığın ağır geçtiği yönünde bir inanış hakim idi. BU yüzden karar verici kurumlar, ilaçların kullanımına karşı uyarılarda bulundular.  Avrupa’da farklı kurumlar ağrı kesici olarak farklı ilaç kullanımını önerdiler.

 

İngiltere’de birçok farklı hastanede yapılan çalışma,  ‘’nonsteroid anti enflamatuar ‘’ denilen bu ağrı kesici ilaç grubunun ağrı kesici ilaç olarak kullanımının COVİD’e yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riskini arttırmadığını gösterdi.

 

Ocak-Ağustos 2020 arasında, 255 hastane ya da klinikte yaklaşık 80.000 kişi üzerinde yapılan değerlendirmede, bu ilaçları düzenli kullanan yaklaşık 4200 kişi ile kullanmayan bir o kadar kişi COVİD-19 şiddeti üzerinden kıyaslanmış. İki grup arasında, hastaneye yatış, ölüm, yoğun bakım yatışı, oksijen ihtiyacı gibi konularda fark görülmemiş.

 

Araştırmacılar, kurumların bu ilaçların kullanımı konusunda önerilerini tekrar gözden geçirmelerini önermişler.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Bir çok romatizmal, ortopedik, kemik ve kas sistemi hastalığında NSAID diye kısaca adlandırılan bu ağrı kesici ilaçlar yaygın olarak kullanılırlar. Eczanelerimizde motrin, brufen, voltaren, cataflam, advil, endol, vs,… adıyla satılan ve sıkça kullanılan bu grup ilaçların zararlı oldukları düşüncesiyle tedavilerini değiştirmek zorunda kalan insanları düşününce bu bilgi çok değerlidir.

Özellikle, İngiltere’de bahsi geçen periyodda hastaneye COVİD ile yatırılan neredeyse bütün hastalar üzerinden yapılan değerlendirme yol gösterici olacaktır.

 

COVİD olacağım veya ağır geçireceğim diye ağrı kesici ilaçlarınızı kesmeyin ve onları kullanmaktan korkmayın.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER