COVİD geçirenlerde tek doz aşı yeterli mi?

Yakın zamanda KalpSagliginiz’da da ele aldığımız gibi COVİD geçirenlerde tek doz ilave aşı koruma açısından yeterli olabilir. Nature dergisi bu konuyu ele alan bir yazı yayımladı.

Temmuz 06.2021

Yakın zamanda KalpSagliginiz’da da ele aldığımız gibi  COVİD geçirenlerde tek doz ilave aşı koruma açısından yeterli olabilir. Nature dergisi bu konuyu ele alan bir yazı yayımladı

 

Fransa, Almanya, İtalya gibi bir çok ülke COVİD geçiren, başka sağlık problemi olmayan insanlarda tek doz aşı ile bağışıklığı üst düzeye çıkarma politikasını benimsemiş durumda. Bunun dünyadaki kısıtlı aşı miktarı için de olumlu olduğu düşünülüyor. Yazıda ABD New York Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi’nden İmünolog Jordi Ochando’nun milyonlar aşı beklerken hastalık geçirenlere iki doz aşı vurmada ısrar etmenin mantıklı olmadığını söylüyor. Bu bilginin kesin olmadığını söyleyen bilim adamları da mevcut. Dergideki yazıda burada önceden ele aldığımız çok yeni bir araştırmaya atıfta bulunularak, hastalık sonrası bir doz aşı olanlarda, hastalık geçirmeden iki doz aşı olanlardan daha yüksek olduğu gösterildi. Aynı şekilde bu insanlarda hastalıktan sonra oluşandan da daha kuvvetli bağışıklık görüldü.

 

Araştırmalar genellikle mRNA (BioNTech, Moderna)aşılarına odaklanmış olsa da, yeni yayınlanan bir çalışma da farklı Oxford7AstraZeneca aşısının da hastalık geçiren sağlık çalışanlarında tek ilave doz ile, hastalık geçirmeyip aşı olanlara göre daha kuvvetli bağışıklık yarattığını gösterdiler. 

 

Ancak ABD gibi ülkelerde aynı strateji henüz uygulanmıyor. Yetkililer hala herkes için iki doz aşı öneriyorlar. Amerikalı uzmanlar hastalık geçiren her hastanın, aynı bağışıklık cevabını vermediğini, özellikle hastalığı hafif geçirenlerde cevabın düşük kaldığını söylüyorlar. Zamanla örneğin hepatit gibi diğer hastalıklarda olduğu gibi, kanda antikor seviyelerine bakarak aşı programının kişinin durumuna göre ayarlanmasını bekliyorlar.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ?

 

Ben de hastalık geçirenlerde tek doz aşı (ancak bu ülkemizde BioNtech aşısı) yapılmasının yettiğini düşünüyor ve tavsiye ediyorum. İlaveten ikinci dozun ek fayda sağlamadığı gibi, daha çok yan etki yapabileceğini düşünüyorum.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER