COVID-19 Hastalarında Ciddi Pıhtı Oluşumu Önemli bir Sorundur.

COVID-19 hastalığında vücutta yaygın pıhtı oluşumu olduğu ve kan sulandırıcı ilaçların tedavide fayda sağladıkları gösterilmiştir. Yeni yapılan bir çalışmaya göre kalp krizi geçiren COVID-19 hastalarında da pıhtı yükü…..

Temmuz 25.2020

 

COVID-19 hastalığında vücutta yaygın pıhtı oluşumu olduğu ve kan sulandırıcı ilaçların tedavide fayda sağladıkları gösterilmiştir

Birleşik Krallık’tan gelen yeni yapılan bir çalışmaya   göre kalp krizi ile yatırılan COVID-19 hastalarında da pıhtı yükü olmayanlara göre çok daha fazladır. Bu da bu hastalarda sonuçların daha kötü olmasına sebep olmaktadır.

Çalışmada, Mart-Mayıs ayları arasında hastanelerine kalp krizi ile yatırılan 115 hastada yapılmış. Hem kalp krizi geçiren hem COVID-19 olan hastalarda, COVID-19 olmayanlara göre kan testlerinin çok daha bozuk olduğu saptanmış. Bu hastalarda pıhtının çok fazla olduğu ve bununla paralel standard kalp krizi geçirenlere göre müdahalelerin büyüdüğü ve sonuçların daha kötü olduğu görülmüştür. Örneğin kan sulandırıcı ilaç dozlarının daha yüksek tutulması gerekmiştir. Bu hastaların hastanede daha uzun kalmaları gerekmiştir.

YORUMUM;

COVID-19 hastalarında farklı mekanizmalarla, vücutta yaygın pıhtı oluşmaktadır. Beyinde, akciğerlerde, bacaklarda pıhtı oluşumu ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Kalp krizi damarların pıhtı ile tıkanması ile yürüyen bir hastalık olduğu için, doktorlar kalp krizi geçirenlerde yüklü kan sulandırıcı ilaç kullanırlar. Bu çalışmaya göre bu yüklü ilaçlara rağmen pıhtı tedavisi yetersiz kalabilmektedir. Bu da hastaların durumunun önceden tayin edilip tedavinin ona göre ayarlanması gerekliliği sonucunu getirecektir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER