Farklı Durumlarda COVİD aşısına Antikor Cevabı.

MRNA bazlı COVİD aşıları sıkıntılı COVİD enfeksiyonundan %95 koruyor. En azından kısa vadede ortaya çıktığından emin olduğumuz bu koruma iki ardışık doz aşı sonrası oluşuyor. Bunun hastalık geçirme sonrası gelişen doğal bağışıklık ile nasıl karşılaştırılabileceği konusu henüz netleştirilmedi.

Haziran 28.2021

MRNA bazlı COVİD aşıları sıkıntılı COVİD enfeksiyonundan %95 koruyor. En azından kısa vadede ortaya çıktığından emin olduğumuz bu koruma iki ardışık doz aşı sonrası oluşuyor. Bunun hastalık geçirme sonrası gelişen doğal bağışıklık ile nasıl karşılaştırılabileceği konusu henüz netleştirilmedi.

Yeni bir araştırmada iki doz mRNA virüsü alan hastalık geçirmemiş veya geçirmiş insanlarda antikor cevabı değerlendirilmiş. Önceden hastalık geçirmeyenlerde ilk doz aşı ile hafif enfeksiyon seviyesinde, ikinci doz sonrası ise şiddetli enfeksiyon düzeyinde antikor seviyelerine ulaşılabiliyor. Önceden COVİD geçirenlerde ise tek doz ile kötü şiddetli COVİD geçirilmişçesine antikor düzeyleri gelişebilmektedir. Enfeksiyon sonrası minimal antikor geliştirenlerde bile bu görülmektedir. Yapılan ikinci dozun bu insanlarda antikor düzeyini arttırması açısından hiçbir ilave faydası görülmemektedir. Konuyla ilgili resim bunu çok net bir şekilde göstermektedir.

 

Nature dergisinde yapılan bir araştırma daha  farklı bağışıklık hücrelerini değerlendirerek aynı sonuca ulaşmıştır. Onlara göre de, hastalık geçirenlerde tek doz aşı yeterli, ikinci doza gerek yoktur. Konu sadece mRNA aşıları ile de sınırlı olmayabilir. Geçen ay benzer bir sonuç AstraZeneca/Oxford aşısı sonrası da gösterilmiştir. 

İki doz aşı hastalık geçirmeyenlerde gerekli iken, hastalık sonrası tek doz aşı yeterli olabilmektedir. Bu da eldeki kısıtlı aşıları daha çok insana ulaştırabilmek için yerinde olacaktır.

 

Ancak başta yazdığım araştırmaya göre, her iki durumda da, antikor düzeyleri 3 ay sonrasında %90’a varan düzeyde azalmaktadır.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

 

Hastalık geçirmeyenlerde iki doz aşının gerekli olduğu konusunda tereddüt bulunmamaktadır. Hastalık geçirenlerde ise tek doz aşı hem gerekli, hem de yeterli görülmektedir. Bu insanlarda ikinci doz aşının ilave faydası olmamakla beraber, tahminen lüzumsuz yan etkilere kişiler maruz kalmaktadır.

 

Bu araştırmada bakılan mRNA aşısı BioNTech ülkemizde son aylarda yoğun kullanılmaktadır. Önceleri kullanılan SinoVac aşısının zayıflatılmış virüs olduğunu düşündüğümüzde, bunun yarattığı bağışıklığın hastalık bağışıklığına eş düştüğünü düşünebiliriz. Bu kişilerin ilk Sİnovac küründen birkaç ay sonra tek doz BioNTech aşısı olmaları bağışıklığı arttırmak açısından uygun olacaktır. Ülkemizde de, sıkça dillendirilen 3. Aşı konusu aslında budur. İki doz SinoVac olanlar bana kalırsa 2-3. Aydan itibaren tek doz BioNTech aşısı olmalarında bağışıklığı arttırmak açısından büyük fayda vardır.

 

Bu bağışıklık kazanımının ne kadar sürebileceği, tekrar aşının ne zaman yapılabileceği ise net değildir. Burada çeşitli araştırmalardan 6-12 ay arası bir süre tahminini yapmak mantıklı duruyor.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER