Grip sezonunda Corona ne olacak ?

Sonbahar, kış mevsimi grip, tıbbi ismi ile influenza virüs, salgınının toplumu etkilediği zamandır. Influenza ve Corona virüslerinin hastalarda aynı anda olabileceğini biliyoruz. Ancak bunun etkisinin ne kadar kötü olacağını maalesef bilmiyoruz.

Eylül 14.2020

Sonbahar, kış mevsimi grip, tıbbi ismi ile influenza virüs, salgınının toplumu etkilediği zamandır. Influenza ve Corona virüslerinin aynı hastada aynı anda olabileceği görüldü.  Ancak bunun etkisinin ne kadar kötü olacağı maalesef bilinmiyor.

Normal zamanlarda sonbahar, kış, öksürük, ateş, yorgunluk gibi şikayetleri olanlara direk grip tanısı konup gerekli tedavi ve öneriler verilirdi. Ancak bu sene iki virüsün benzer şikayetler yaratması, ve sonuçlarının farklı olabilmesi nedeniyle teşhis etmeye çalışmak gerekecektir. Zaten test materyalinin kısıtlı olduğu düşünüldüğünde bu ayırımı yapmanın da zorlaşacağını tahmin ediyorum. Grip sezonu bu yüzden geçen senelere göre çok daha zorlu geçmeye aday gibi görünüyor.

Test ve tedavi materyelini üreten firmalar, her yaz bu hazırlıklarını yapıp sezona eksiksiz girmeye çalışırlar. Ancak bu sene yazın benzer materyelin Corona testleri için kullanılması sebebiyle stokların yeterli oranda hazırlanmadığını tahmin etmek zor değil. Bazı firmalar teşhis için birçok virüse bakan testler  hazırlıyorlar. Bir seferde ne var ne yok teşhisi koymak için, hazırlanan bu testlerin fiyatlarının da aynı oranda yükseleceği mutlaktır.

 

ABD’nin en yetkili resmi kurumu olan CDC (Centers for Disease Control and Prevention) hem grip hem de Corona virüs testini beraber yapan testlere gerekli onayı geçen ay verdi

Bu sene sonbahar kış grip mevsimi ile ilgili umut veren haber Avustralya’dan geliyor. Şu an grip sezonu geçiren güney yarımküredeki bu ülkede Grip beklenmedik derecede çok hafif geçiyor. Büyük olasılıkla Corona’ya yönelik, maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyene özen gibi kurallar influenza virüsünün de yayılmasına engel oluyor olabilir.

Son birkaç hafta içinde en sık sorulan soru aşılanma ile ilgili. Corona aşısını beklerken, grip ve zatüre aşısının olunması gerekliliği en çok merak edilen sorular. Öncelikle grip aşısı kendisi grip yapmaz, ancak her aşıda olduğu gibi bir takım reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ayrıca grip yapabilen bir çok virüs olduğu için, grip aşısının bütün grip mikroplarına karşı koruyucu olamayacağını ilave etmek gereklidir. Corona pandemisinden bağımsız olarak, grip aşısı yaşı ilerleyen, 65 yaş üzeri insanlarda hayat kurtarıcı olabilmektedir. O yüzden yaşı ilerleyen ve başka hastalığı olanların olmasında fayda vardır. Diğer yaş gruplarında da olunması tavsiye edilmektedir.

Zatürree aşısı ise, özellikle corona ile alakalı olarak, coronanın yarattığı zatürreyi önleyecek gibi anlaşıldığı için öneriliyor gibi düşünüyorum. Ancak kesin olan bir şey corona zatürresi ile, bilinen zatürre farklı sorunlardır. O yüzden zatürre aşısı da coronadan bağımsız düşünülmelidir. Riskli, yani 65 yaş üzeri kişiler veya ciddi kronik hastalığı olanlar, örneğin; kalp yetmezliği, böbrek, karaciğer sorunu olanlar, şeker hastaları, kanser teşhisi olanlar, vs… bu aşıyı olmalıdır.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Bahsedilen aşılar için corona yokmuş farz edip, eskiden ne yapılıyorsa onun yapılması en doğrusu gibi duruyor. Ayrıca Corona virüs ve influenza virüs nasıl yayıldıkları, nasıl etkiledikleri, ne sürede etkiledikleri ve vücutta ne kadar kaldıkları açısından çok farklı iki virüs. Ancak şikayetleri özellikle başlangıçta çok benzer olduğu için doğru teşhis ve tedaviyi uygulamak çok önemli olacaktır. Grip sezonuna yaklaşırken bu ayırımı yapabilmek üzerinde çalışılmaktadır. Bununla beraber bugüne kadar grip için almadığımız sosyal mesafe, maske kullanımı gibi önlemlerin grip açısından da olumlu sonuçlar vermesini beklemek çok mantıklıdır. Kesin olan bir şey varsa önümüzdeki sonbahar kış mevsimi çok farklı geçecektir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER