Hastalar Corona korkusuyla hastaneye başvurmayıp, evde “ idare ediyorlar.’’

COVID-19 pandemisi hastaneye diğer sebeplerden başvuruları azaltıyor.ABD’de beş farklı eyalette yapılan çalışmaya göre pandeminin başında acil polikliniklere başvuruda belirgin bir azalma görülmüş.

Eylül 12.2020

COVID-19 pandemisi hastaneye diğer sebeplerden başvuruları azaltıyor.ABD’de beş farklı eyalette yapılan çalışmaya göre pandeminin başında acil polikliniklere başvuruda belirgin bir azalma görülmüş.

Araştırmacılar 1 Ocak-30 Nisan arasındaki başvuruları değerlendirmişler. Önceki senelerde yıllık 13.000-115.000 arası değişen rakamlar özellikle Mart ayında belirgin düşmüş. Başvurular %40 ile 64 arası azalırken, hastane yatışları eyaletlerin COVID-19 oranlarıyla paralel artmış. Bu oran New York eyaletinde %149 artarken, North Carolina eyaletinde bu artış %22’de kalmış.

Dr. Genco Yücel Ne diyor ?

Bu çalışma sadece rakamlar üzerinden yorum yapmakta, hangi hastaların, hangi sebeple hastaneye gelmediklerini söylememektedir. Ülkemizde de bir çok sağlık çalışanının gözlemi bu yöndedir. Hastanelerde kalp krizi, inme gibi sebeplerle acil polikliniklere başvurularda belirgin azalma mevcuttur. Tahminen COVID-19 korkusuyla hastalar, durumları çok ciddileşene kadar, evlerinde ‘’idare etmeye’’ çalışmaktadırlar. Bu da kalp krizi  veya inme gibi çok acil müdahele gerektiren durumların tehlikesini arttırmaktadır. Bu çalışmada hastaneye gelmeyenlere ne olduğu bilinmemektedir. Korkuyla hastaneye gitmeyenlerin bir kısmının bu sebeple ciddi zarar görme olasılıkları yüksektir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER