Hastanelerde COVID kapma riski çok düşüktür. Hastaneye gitmekten korkmayın.

Hastanelerde, özellikle korunma önlemlerine %100 riayet edildiğinde, COVID-19 bulaşma riski sanılandan çok daha düşüktür

Aralık 03.2020

Hastanelerde, özellikle korunma önlemlerine %100 riayet edildiğinde, COVID-19 bulaşma riski sanılandan çok daha düşüktür.

ABD’de Boston’da yapılan bir araştırmada, araştırmacılar hastaneye yatışın 3. Günü veya sonrası veya taburculuk sonrası 14. güne kadar COVID teşhisi konulan hastalara bakmışlar. Zamanla hastalıktan korunmak için metotlar değişse de çoğunlukla, kişisel koruyucu ekipman, öncelikle çalışanların ve zamanla hastaneye giren herkesin maske kullanımı ve ziyaretçi kısıtlaması gibi yöntemler kullanılmış.

 

7 Mart ile 30 Mart 2020 arası hastaneye yatan 9149 hastadan 697’si (%7.6) ilk defa COVİD teşhisi almış. Bunların 12 sinde (%1.7) hastaneye yatıştan 3 günden fazla sonra teşhis konmuş. Ortalama 4 günde teşhis konulan hastalar incelendiğinde, sadece 1 tanesinin hastalığı kesinlikle hastanede 4 tanesinin ise kesin hastane dışında virüsü kaptığı sonucuna varılmış.

 

Hastaneden taburcu edilen 8370 COVID’li olmayan hastada ise, 11 tanesi taburculuk sonrası 14 gün içinde COVID teşhisi almış. Onların da sadece 1 tanesinin virüsü hastanede kaptığına hükmedilmiş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Hastaneler, sağlık merkezleri hastaların bulunduğu hastalıkların tedavi edildiği merkezler olduğu için kamuoyunda haklı olarak, buralarda kolay mikrop kapılır düşüncesi hakimdir. Corona pandemisi esnasında da, hastanelerde virüsü kapmak çok kolaydır korkusu yaygındır. Bu araştırma yaygın korunma önlemlerinin ciddi olarak uygulandığı hastanelerde bu riskin sanılandan çok daha düşük olduğunu söylüyor.

 

Toplumda önlemler çoğunlukla gereken sertlikte uygulanmazken, hastaneler bu önlemlere çok sıkı uyulan yerlerdir. Bu araştırmaya göre hastanede virüs kapma riski 100 hastada maksimum 1.5’tan fazla değildir. Büyük olasılıkla ise bin hastada bir, iki arasındadır. Bu oran dışarıda karşı karşıya olduğumuz orandan yüksek görünmüyor.

 

İnsanlar mikrop kapma endişesiyle, hastanelere gitmeyi ertelemekte, geciktirmekte ve bunun sonucunda kalp krizi gibi şeylerden zarar görme şansı artmaktadır.  Bu araştırmaya göre şikayetiniz varsa hastaneye gitmekten çekinmeyin korkmayın. Mikrop kapma oranı, önlemlere uyulan bir hastanede %1 bile olmayabilir. Virüs kapıldığında ölüm oranı en riskli insanlarda bile %25’i geçmemektedir. Halbuki kalp krizi geçirenlerde, hastaneye zamanında gidilmezse bu oran %30’lara çıkabilmektedir.

Bu oranları unutmayın, COVID korkusunun sizi yanlış kararlar alıp geç kalmaya yönlendirmesine izin vermeyin.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER