İş stresi damar hastalığını arttırıyor.

İş stresi damar sertliği için bir risk kabul edilir. Dünyada 200 milyon insanda olan damar hastalığına direkt olarak etkisi ise bilinmemektedir. Damar hastalığı kalp hastalığına, inmeye, yol açabilir.

Mayıs 18.2020

İş stresi damar sertliği için bir risk kabul edilir. Dünyada 200 milyon insanda olan damar hastalığına direkt olarak etkisi ise bilinmemektedir. Damar hastalığı kalp hastalığına, inmeye, yol açabilir. Bu yüzden İskandinavya merkezli yapılan bir çalışmada 139.000 kişide iş stresinin damar hastalığına etkileri araştırıldı. 39 ile 49 yaş arası kişiler ortalama 12-13 yıl izlendi. Sonuçta iş stresi yoğun olan insanlarda damar hastalığı, 1.5 kat daha fazla olduğu görüldü. Araştırmada iş stresi, kişilerin işlerinin psiko-sosyal yanları  ile ilgili sorulara verdikleri cevaplara dayanarak ölçülmüş. Çoğunlukla yüksek beklenti ve düşük kişisel kontrolle artan psikolojik ve  sosyal stres olarak tanımlanmıştır. Erkekler, yüksek sosyoekonomik durumda olanlar ve sigara içenlerde de riskin arttığı ifade edilmiş.

Günlük yaşantımızda iş veya hayat stresinin hastalıkları arttırdığı inancı hakimdir. Bunun araştırmalarda da gösterilmesi bu düşünceyi destekliyor. Ancak iş stresini ortadan kaldıracak şeyin, kişinin kendine uygun olmayan işi bırakması mı, veya stresi azaltacak çareler üretmesi midir, bu bilinmiyor. Belki de, kalp ve damar sağlığımız için kontrolümüzün düşük olduğu beklentinin yüksek olduğu işlerden kaçınmaya bakmamız gereklidir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER