Zeytin yağı mı, tereyağı mı? Hangisi kalbinize daha iyi gelir ?

Günlük diyetinize tereyağ, margarin, mayonez gibi katı yağlar yerine zeytinyağı koyduğunuz zaman, kalp damar hastalığı riskinizi belirgin olarak azaltabiliyorsunuz. Önemli tıbbi bir derginin…

Haziran 17.2020
KalpSağlığınız · Zeytinyağı Kullanımı - 16.06.2020 19.21

Günlük diyetinize tereyağ, margarin, mayonez gibi katı yağlar yerine zeytinyağı koyduğunuz zaman, kalp damar hastalığı riskinizi belirgin olarak azaltabiliyorsunuz. Önemli tıbbi bir derginin yeni yayınladığı önemli bir araştırmanın  sonucu böyle.

Kalp sağlığı için en faydalı diyet Akdeniz diyetidir. Zeytin yağı Akdeniz diyetinin bel kemiğidir..

Çalışmanın baş yazarı Boston ABD’de Brigham and Women’s Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Marta Guasch-Ferré, zeytin yağı kullanımının faydaları hakkında araştırmalar olduğunu ancak bunların hep Akdeniz ülkelerinde yapıldığını belirtiyor. Katı yağ ağırlıklı beslenmeyi seven ABD’de dahi zeytin yağı kullanımı artmaktadır. Araştırmacılar bu değişikliğin ABD’de kalp sağlığına etkisini ölçmek için bir araştırma yapıyorlar.

Bu çalışmada, daha önceden yapılmış ‘’Nurses’ Health Study’’’den 61.000 sağlıklı kadın ve ‘’Health Professionals Follow-Up Study’’’den 31.000 sağlıklı erkek dört yılda bir diyetleri gözden geçirilerek inceleniyor.

Ortalama 24 yıl takip sonrası toplam 9000’den fazla kişide kalp hastalığı bulunuyor. 6000’den fazla kalp damar hastalığı ve 3500’den fazla da inme vakası görülüyor. Günde yarım çorba kaşığından fazla zeytinyağı kullananlarda kalp ve damar hastalığı riskinin %14-18 arasında azaldığı bulunuyor. İnme oranında belirgin fark saptanmıyor.

Bu çalışma da sağlıklı zeytin yağı gibi bitki bazlı yağları kullanmanın tereyağı ve margarin gibi katı yağları kullanmaya göre kalp sağlığına fayda sağladığı görülüyor. Elbette margarin yağ içeriği eskisi gibi değil, bu da mutlaka 25 sene öncesine göre fark yaratacaktır. Ancak siz yine de günde yarım çorba kaşığı kadar da olsa zeytin yağını yemeklerinizde kullanın. Kalbiniz sağlıklı kalsın.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER