Kalp damar Hastalığı analizinde ilk test " sanal anjiografi" olsun.

Kalp damar hastası olan hastalarda acil bir durum olmadığı tıbbi dilde stabil koroner arter hastalığı denilen senaryolarda koroner BT anjiografi ilk analiz metodu olmalı. Halk arasında sanal anjiografi olarak bilinen bu yöntem eforlu test

Eylül 12.2020

Kardiyoloji dünyasının en önemli yayın organlarından Journal of the American College of Cardiology (JACC) dergisi son sayısında geçtiğimiz sene yapılan ACC’nin koroner BT değerlendirmesi için teknolojik ilerlemeler ( American College of Cardiology Summit on Technology Advances in Coronary Computed Tomography Angiography) üzerine yapılan toplantıdan çıkan sonuçlar yayınlandı.

Katılımcıların uzlaşı dokümanına göre olası kalp damar hastası olan hastalarda acil bir durum olmadığı tıbbi dilde stabil koroner arter hastalığı denilen senaryolarda koroner BT anjiografi ilk analiz metodu olmalı. Halk arasında sanal anjiografi olarak bilinen bu yöntem eforlu test, halk arasında talyum testi diye bilinen perfüzyon sintigrafisi testlerinden daha ön planda düşünülmeli. Daha ziyade ABD’deki yaklaşım ve onun değişmesi gerektiğini vurgulayan yazı, ayrıca ABD’de ödeme ve eğitim konularına da eğilmiş.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Sanal anjiografi olarak bilinen koroner BT anjiografi ülkemizde uzun yıllardır, özellikle hiç şikayeti olmayan kişilerde bir check-up metodu gibi kullanılıyor. Özellikle egzersize dayanan eforlu test ya da perfüzyon sintigrafisine göre başlangıç aşamasındaki problemleri de gösterebildiği için erken teşhise daha çok yardımcı oluyor. Özellikle kişinin durumunu görsel olarak da gösterebiliyor. Bu da, hastaların tetkik ve tedaviye olan uyumunu arttırıyor. Rapordaki stabil kalp damar hastalarında öncelikle düşünülmesi yorumuna gerçekten katılmamak elde değil. Mutlaka not düşülmesi gereken şey ise acil durumlarda, yani stabil olmayan durumlarda bu metodun değil de, gerçek anjiografinin daha doğru olacağı gerçeğidir.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER