Yıllar Sürmeyen Tansiyon Yüksekliği dahi Beyin Fonksiyonlarında Azalma Yaratabiliyor .

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, orta ileri yaştaki insanlarda, tansiyon yüksekliği beyin fonksiyonlarında azalmaya sebep olabiliyor.

Aralık 25.2020

 

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, orta ileri yaştaki insanlarda, tansiyon yüksekliği beyin fonksiyonlarında azalmaya sebep olabiliyor. 

Brezilya’da yapılan araştırmada, ortalama 59 yaşında olan yaklaşık 7000 kişi ortalama 4 yıl izlenmiş. Tansiyon hafif yüksekliği, ve kısa sürelerde olması dahi beyin fonksiyonlarında etki göstermiş.

Araştırmacılar, bu etkinin özellikle daha genç yaşlarda başlayıp seneler süren tansiyon sorunuyla daha belirgin olacağını beklediklerini söylüyorlar. Ama hangi yaşta görülürse görülsün etkilenmenin olduğunu söylüyorlar. Tansiyon yüksekliğinin etkili tedavisinin beyni korumak için çok önemli olduğunu da ilave ediyorlar.

Araştırmada ilave enteresan bilgi, beynin etkilenmesinin sadece yüksek kabul edilen rakamlarda değil, ‘’prehipertansiyon’’ denen 121-139/81-89 mmhg aralığı ölçümlerinde dahi beyin fonksiyonlarının etkileniyor olmasıdır.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Hipertansiyon dediğimiz tansiyon hastalığı kalp krizi ve beyin felci için bir risk faktörüdür. Kalp ve beyin damar tıkanıklığı ile ortaya çıkan bu sorunlar ölümcül olabilir. O yüzden özellikle genç yaşlardan itibaren tansiyon yüksekliğini agresif bir şekilde tedavi ederiz.

İleri yaşlarda ortaya çıkan, halk tabiriyle bunama dediğimiz, demans hastalığının da altında, çoğu zaman beynin küçük damarlarının hastalığı vardır. Bu yüzden demans gelişen hastalarda damar hastalığına yaklaşır gibi tedavi yapabiliyoruz.

Bu araştırma tansiyon yüksekliğinin, hatta sınırda değerlerinin dahi beyin fonksiyonlarını etkilediğini göstermesi açısından çok enteresan bir çalışmadır. Aynı zamanda bu etkilenmenin olması için yıllar gerekmiyor oluşu, tansiyon tedavisini yıllara yaymadan başlatmanın önemini vurguluyor. Özellikle genç hastalarda, kişiyi yıllar yılı ilaç kullanımına mahkum etmemek için doktorların ilaç vermemesi alışkanlığını zaman zaman görüyoruz. Bu araştırma bunun yanlış olabileceğini söylüyor.

Tansiyon yüksekliğinin gerektiğinde ilaçlarla kontrolü önemlidir. Ama bence daha da önemlisi hayat boyu, düzenli egzersiz, iyi yeme içme alışkanlıkları, sigara ve aşırı alkolden uzak durmak, kilo dengesine dikkat etmek ve iyi uyku alışkanlıkları kazanarak tedavisini yapmaktır. Sonuçta hayat boyu sağlıklı yaşam alışkanlıkları ileri yaşlarda beyin sağlığının koruyucusu olabilir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER