Akdeniz Diyetine Et İlavesi Sağlığınız için Uygun.

Akdeniz diyetine kontrollü miktar yağsız et ilavesi kalp sağlığı için uygun olabilir.Yeni yayınlanan bir araştırma, yağlı yiyeceklerden fakir Akdeniz diyetine yağsız et ilave edilmesinin kalp riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Mayıs 02.2021

Akdeniz diyetine kontrollü miktar yağsız et ilavesi kalp sağlığı için uygun olabilir.

 

Yeni yayınlanan bir araştırma,  yağlı yiyeceklerden fakir Akdeniz diyetine yağsız et ilave edilmesinin kalp riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Akdeniz diyeti, bildiğimiz gibi sebze, meyve, yemiş, balık ağırlıklı, yağ ihtiyacını zeytin yağı ile karşılayan bir beslenme türü. Buna yağsız et ilavesinin, Akdeniz diyetinin faydalarını ortadan kaldırıp kaldırmayacağına bakılmış. ABD’de PennState Üniversitesi’nde 59 kişi üzerinde yapılan araştırmada, faydalı bu diyete ilaveten bonfile, kıyma gibi yağsız et içeren besin kaynakları ilave edilmiş. Akdeniz diyetinde olduğu gibi kısıtlı, veya orta derecede veya çok et ilavesi ile diyet izleyen sağlıklı kişiler incelenmiş. Akdeniz diyeti ve Akdeniz benzeri orta etli, ve çok etli diyet grupları olarak isimlendirilen bu gruplar, klasik Amerikan diyeti ile karşılaştırılmış.

 

Gerçek Akdeniz diyeti ve orta etli Akdeniz benzeri diyet daha iyi olmakla beraber, her üç diyet tarzını izleyenlerin de, klasik Amerikan diyetine karşı kanda daha düşük kolesterol miktarlarına ulaştıkları görülmüş. Buradan yola çıkarak Akdeniz ve Akdeniz benzeri diyetlerin kalp sağlığı için benzer olduğu sonucuna varılmış.

 

Araştırmada ekstra yağsız, ve yağsız et, 100 gramda 5 ile 10 gram yağ içeren et olarak tanımlanmış. Kişilerde et Akdeniz diyetinde günde 14gram , orta etli Akdeniz benzerinde 71gram, çok etlide ise 156 gram olarak tanımlanmış. Bunu da yazarlar örneklerken, Amerikan usulü bol kıymalı fasulye yemeğinde 28 gram, etli salata yemeğinde 56 gram ve klasik fajita yemeğinde 84gram, steak’te ise 112 gram et bulunduğunu belirtmişler.

 

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Bu sayfada sıklıkla yazıldığı gibi sebze, meyve, yemişten zengin, yağ ihtiyacını zeytin yağı ile sağlayan ve proteini balık ağırlıklı veren Akdeniz diyeti kalp sağlığı açısından tavsiye ettiğim bir diyet türüdür. Ülkemizde de, beslenme alışkanlıkları bunu sağlayabilmektedir. Et, ama özellikle, yağsız etin bu diyete ilavesinin etin de içerdiği besinler nedeniyle faydayı devam ettirip ettirmeyeceği sorusu bu araştırmada pozitif yönde cevaplanmış.

 

Yağsız et dendiğinde buna tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarının etlerinin de girebileceğini unutmadan, bu araştırmanın bir et araştırma şirketi tarafından finanse edildiğini ilave etmeliyim. Yazarlar bu desteğin sadece finansal bazda olduğunu vurgulasalar da, araştırma sonuçlarına etkisi olabileceğini düşünmeliyiz.

 

Bu kaygıdan bağımsız yorumlarsak, Akdeniz diyeti ağırlıklı, ama içine günde bir hamburger köftesi ya da, orta boy bonfile veya yağsız steak ilave edildiği beslenme alışkanlığı, kalp sağlığını korumak için uygun olabilir. Akdeniz diyeti ağırlıklı besin alışkanlığımıza her gün ölçülü miktarda yağsız et katabiliriz.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER