Pandemi ile tele tıp yaklaşımı arttı, ama güvenli mi?

Tele tıp gelecekte sıkça kullanacağımız bir şey olduğunu düşünüyoruz. COVID pandemisinde karantina şartları nedeniyle hastalaların artan kullanımı, güvenlik endişeleri nedeniyle daha fazla artmayabilir.

Eylül 12.2020

Tele tıp gelecekte sıkça kullanacağımız bir şey olduğunu düşünüyoruz. COVID pandemisinde karantina şartları nedeniyle hastalaların artan kullanımı, güvenlik endişeleri nedeniyle daha fazla artmayabilir.

ABD’den Cyber güvenlik şirketi Cynergis Tek’in yaptığı bir araştırmaya  göre nüfusun yaklaşık yarısı pandemi karantina günlerinde doktorları ile uzaktan görüşme gerçekleştirdi. Ve güvenlik sorunu olmazsa bunların ¾’ü buna devam edebileceğini bildirdi. Ancak bilgilerin çalışması veya ‘’hack’lenme’’ tehlikesi varsa yaklaşık yarısı bir daha tele tıb ismini dahi duymak istemiyor.

 

CynergisTek 5005 kişi ile yaptığı anket ile bu sonuçlara ulaşmış. Ankette ayrıca erkeklerin teletıbba daha iyi baktığı, ayrıca ankete katılanlar gençleştikçe tele tıbba pozitif bakışın arttığı görülmüş.

CynergisTek şirketinin basın bildirisinde, şirket CEO’su Russell Branzell pandeminin tele tıp kabulünü hızlandırdığını söylemiş. Müşterilerin bunu kabul ederken güvenlik kaygıları ya da güvenlik ihlalinin neredeyse tek kaygı olduğu görüldüğünü de eklemiş.

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

Pandemi koşulları yüz yüze yaptığımız bir çok şeyin online sisteme geçişini hızlandırdı. Doktor görüşmeleri de buna dahil. Tele tıp yıllardır emekleme sürecinde iken, bu yazıya göre hastaların neredeyse yarısının kullandığı ve kullananların büyük kısmının da kullanmaya devam edebileceği bir duruma geldi. Bu hizmeti verenler eğer güvenlik endişelerini giderebilirlerse tele tıp günlük alıştığımız servislerin yerine geçebilecektir. Bir takım ilave muayeneyi kolaylaştıran cihazlarla belki eskiden alıştığımız, bizle yüz yüze konuşan, muayene ederken sıcak temas sağlayan doktor figürü tarihe karışacaktır.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER