Kalp krizi sonrası gelişen hasarı onarmak mümkün olacak.

Kalp krizi sonrası oluşan kalp hasarı ortadan kaldırılarak ilerde kalp yetmezliği gelişimini engelleyebilecek bir teknik bulunmuş.

Eylül 12.2020

ABD Jupiter Florida Scripps Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma ile hasarlı kalp kasını onaracak bir yöntem geliştirilmiş. Nature Chemistry dergisinin yeni sayısında yayınlanan araştırmaya göre özellikle kalp krizi sonrası oluşan kalp hasarı ortadan kaldırılarak ilerde kalp yetmezliği gelişimini engelleyebilecek bir teknik tanımlanmış.Araştırma yazarlarından Matthew Disney’e göre ‘’Kalp krizi esnasında oluşan hasar yeni sağlıklı damar oluşumunu başlatan proteinleri susturuyor. Bunun nasıl olduğunun adımlarını inceledik. Sonrasında bu proteinleri nasıl aktive edebileceğimizi bulduk.’’ Bu sayede kalp hastalıkları ile savaşta önemli bir silah kazanmalarının yanında benzer hastalılarda susturulan diğer proteinleri nasıl aktive edebileceklerini öğrenen araştırmacılar, başka alanlarda da yeni silahlar geliştirebilecekler.

DR. GENCO YÜCEL NE DİYOR ?

Kalp krizi belli bir yaş üzeri insanlarda en sık ölüm sebebidir. Bu risk sadece kalp krizi geçirilen ilk 24 saat ve hastane içinde kalan süredeki rakamı temsil etmektedir. Halbuki kalp krizi kalp kasında hasara sebep olur, ve hasarlı kalp krizi izleyen seneler içinde de kişinin ani ölüm riskinin bir hayli artmasına sebep olur. O yüzden kalp krizi geçirenlerde yapılan tedaviler öncelikle ilk anda ölümü önlemek kadar, kalıcı hasarı önlemek veya azaltmak içindir. Hasarı azaltmak veya sınırlı kalmasını sağlayabilecek bu tip tedavi seçenekleri kalp yetmezliği gibi sorunları ortadan kaldırabilmeleri yanında, kalp hastalığından ölümü de azaltma potansiyeline sahipler.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER