KALP yetmezliği olanlarda COVID çok tehlikelidir.

COVID-19 olanlarda kalp yetmezliği geçmişi varsa ölüm kalp krizi ve böbrek bozukluğu riski yükseliyor. Bir araştırmada kalp yetmezliği nedeniyle tedavi edilen hastalarda COVID-19 olanlarda ölüm oranının neredeyse 5 katına çıktığı bulunmuştur.

Ekim 29.2020

COVID-19 olanlarda kalp yetmezliği geçmişi varsa ölüm kalp krizi ve böbrek bozukluğu riski yükseliyor

ABD’de bir merkezde Mart-Mayıs 2020 arasında kalp yetmezliği nedeniyle tedavi edilen hastalar incelendiğinde COVID-19 olanlarda ölüm oranı %50, negatif olanlarda ise sadece %10 olarak bulunmuştur. Yine COVID-19 olanlarda böbrek yetmezliği ve kalp krizi oranı da yaklaşık iki katına çıkmaktadır.

Kalp krizi ve böbrek bozulması oranı kalp yetmezliği dışında sorunu olanların rakamlarına benziyor. Bunun artmış inflamasyon, bağışıklık sistem aktivasyonu gibi birçok farklı sebebi olabilir. Ancak kalp yetmezliği yani kalp pompa gücünün azalmasının, böbreğe kan gelişini azaltmasının bu sonucu desteklediği düşünülüyor.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Kalp yetmezliği, yani kalp pompa gücünün azalması, tüm vücuda kan gelişini yani besin, oksijen sağlanmasını azalttığı için bağışıklığı, vücudun gücünü azalttığını biliyoruz. Sonuçta COVID ile beraber ölüm riskini çok arttırması maalesef son derece mantıklıdır. Beraberinde kalp zayıflığı böbreğe kan gelişini azaltmasının da bu sonucu desteklediğini düşünüyorum. Bir çok mekanizma, örneğin, vücutta artan pıhtılaşma sorunları arttırıyor.

COVID pandemisinde, kalp yetmezliği geçmişi olan hastalar yaşları ne olursa olsun riskli gruptadır. Bence biz kalp doktorlarının çok ciddi izlemesi gereken hastaların başında gelmektedir. Bu problemi olan hastalar en ufak bir sorun veya şüphede hastaneye başvurmalıdır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER