Karantinada, sosyal izolasyon tansiyon yüksekliğine sebep oluyor.

Arjantin’den gelen bir çalışma pandemi sürecinde, sosyal izolasyonun tansiyon yüksekliğine sebep olduğunu söylüyor. Pandemi süresinde acil polikliniklere hipertansiyon ve tansiyon yüksekliği ile başvuruların arttığı görüldü.

Kasım 25.2020

Arjantin’den gelen bir çalışma pandemi sürecinde, sosyal izolasyonun tansiyon yüksekliğine sebep olduğunu söylüyor. Pandemi süresinde acil polikliniklere hipertansiyon ve tansiyon yüksekliği ile başvuruların arttığı görüldü.

Araştırmada bir hastane acil polikliniğinde görülen 12.000 hastanın verileri incelendi. Ülkede 20 Mart 2020’den sonra zorunlu sosyal izolasyon başlatıldı. Bu süreçte insanlara yiyecek, ilaç veya ana ihtiyaç maddeleri alma dışında evde kalmaları söylendi. Okullar kapatıldı ve halka açık olaylar ertelendi.

20 Mart-25 Haziran arası katı izolasyon peryodunda acil polikliniğe tansiyon yüksekliği ile başvuran kişi sayısı %37 arttı. Hastaların ortalama yaşı 57 iken en sık şikayet göğüs ağrısı ve nefes darlığı idi.

Buenos Aires’teki Favaloro Fonu Üniversite Hastanesi’nden Dr. Matias Fosco “Sosyal izolasyon başladıktan sonra, acil polikliniklere başvuran hastaların daha yüksek tansiyonları olduğunu gördük. Bu araştırmayı bunu araştırmak için yaptık.’’ diyor.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Tansiyon yüksekliği kontrolü için, kilo durumu, yeme alışkanlığı, uyku düzenine dikkat edilmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Bunların bir kısmının pandemi süresinde, sosyal izolasyon kuralları uygulanırken bozulabildiğini ben de görüyorum. Hastalara bu değişik koşullarda da sağlıklı yaşam koşullarına dikkat etmelerini öğütlüyorum.

Bu koşullar gün gelecek düzelecek. Ama sağlığımız bir kere bozulursa onu düzeltmek zor olabilir. Tansiyon yüksekliği kontrolü kalp krizi ve inme riskini azaltmaktadır. Sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmezsek kalp krizi veya inmeye zemin hazırlayabiliriz. Sonrasında pandemi geçtikten sonra bunun sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Sosyal izolasyonda dahi sağlıklı yaşam alışkanlıklarımızı bırakmamalıyız.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER