Kolesterol Düşürücüler Yaşlıların Ailelerine Bağımlılığını Azaltıyor.

Kolesterol düşürücü ilaç, statinler kalp hastalığını uzun dönemde önlemek konusunda başarılı ilaçlardır. Etkilerini uzun dönemde gösterdikleri için ileri yaşlarda faydaları….

Temmuz 13.2020

Kolesterol düşürücü ilaç, statinler kalp hastalığını uzun dönemde önlemek konusunda başarılı ilaçlardır. Etkilerini uzun dönemde gösterdikleri için ileri yaşlarda faydaları sorgulanmaktadır. Önemli bir dergide yayınlanan yeni bir çalışma ileri yaşlarda da statin kullanımının faydalarını göstermiş.

Ortalama 74.2 yasında olan yaklaşık 18.000 kişi ortalama 4.5 sene takip edilmiş. Yaklaşık 5000 hastanın statin kullandığı çalışmada, kullananlarda kullanmayanlara göre daha az fiziksel düşkünlük, ölümcül kalp hastalığı, inme veya infarktüs saptanmış. Toplam ölüm ya da bunama da azalma olmamış. Bu iki sonuçta, özellikle bunamada artış da görülmemiş.

Baş araştırmacı Dr. Zhen Zhou’ya göre yaşlı insanlarda düşkünlük, yani bağımlılık artışının veya azalmasının, ölüm riski değerlendirmesine göre daha önemli olduğunu ifade ediyor. Bu çalışmada aspirin etkisi de değerlendirilip, yaşlılarda faydası olmadığı bulunması üzerine, Dr. Zhou yaşlılarda kalp hastalığı önlemek için ilk ilaç statin olmalı diyor.

 

YORUMUM;

Statinler kalp hastalığı, inme önlemede başarılı ilaçlardır. Hiçbir hastalığı olmayan ileri yaştaki insanlarda da özellikle, kişinin yakınlarına bağımlılığını azaltabiliyorlar ve beyin fonksiyonlarını azaltmıyorlarsa 75 yaş üzeri insanlarda daha güvenle kullanılmaları doğru olacaktır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER