Egzersiz kanser etkisi.

Egzersiz, bazı hücrelerin iç değişimini etkileyerek kansere karşı koruyucu olabilir. Farelerde yapılan bir araştırma insanlarda egzersizin kansere etkisi konusunda nasıl etkili olduğu konusunda bize bilgiler verebilir.

Kasım 19.2020

Egzersiz, bazı hücrelerin iç değişimini etkileyerek kansere karşı koruyucu olabilir. Farelerde yapılan bir araştırma  insanlarda egzersizin kansere etkisi konusunda nasıl etkili olduğu konusunda bize bilgiler verebilir.

Günümüzde egzersizin kanseri ve kanserden ölümü önleyici etkileri açısından bir çok delile sahibiz.  Yine geçen sene yapılan bir araştırma, düzenli egzersizin kanser gelişmesi riskini %69 azaltırken, kanser olanlarda tedavi edici hayatı uzatıcı etkisi bildirildi

Egzersizin bu faydalarını nasıl yaptığı henüz net değil. Bir takım teoriler olmakla beraber egzersiz kanser ilişkisi tam olarak bilinmiyor.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden bilim adamları farelere farklı kanser hücreleri yükleyerek, egzersiz yaptırılan ve hareketsiz bırakılanlarda sonuca bakmışlar. Hareketli olanlarda minimal kanser gelişimi görülürken, özellikle meme kanseri gibi kansere karşı savaşan CD8+T hücresi denen bağışıklık hücreleri bloke edildiğinde aktif farelerde de kanser gelişimi artmış. Araştırmacılar bu etkiyi daha ileri test etmek için aktif farelerden bu hücreleri alıp, hareketsiz farelere vermişler. Sonuçta bu sefer bu farelerde de kanser gelişimi azalmış. Son olarak bu hücreleri etkisini, egzersiz yoluyla nasıl arttığına bakmışlar. Egzersiz yapan farelerin kanında çok miktar laktat bulmuşlar. Şaşırtıcı olmayan bu bulgu sonrası, farelerden alınan CD8+T hücrelerine laktat ilave edip, bu hücrelerin kuvvetli kanser savaşçısı olduklarını bulmuşlar.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Bu özetlediğim çalışmaya göre, egzersiz vücuttaki laktat seviyesini arttırıyor. Laktat bazı bağışıklık hücrelerini sarıp, onları kuvvetlendirip, kansere karşı silahlandırıyor.

Öncelikle bu etkinin farelerde olduğunu, insanlarda etkinin bilinmediğini vurgulamalıyım. Hangi egzersiz türünün faydalı olacağı bilinmiyor. O yüzden egzersiz kanser ilişkisinin mekanizmasını izah etmeye çalışan bu araştırmanın pratik sonucunu söylemek zor. Aktif olmak, belki yediklerimize dikkat ederek, uykuya özen gösterip, bol sıvı almakla ilgili olarak kanser riskini azaltıyor. Maalesef bilmiyoruz. Bu farelerdeki araştırmadan sonra da, insanlara laktat enjeksiyonu yapıp kanser riskini azaltmak gibi çözüm üretmek için erken.

Farelerde ya da insanlarda, egzersiz yapmak kanseri önlemek veya kanser olanlarda ölümü azaltmak ya da geciktirmek açısından faydalı olduğunu bir kere daha görüyoruz.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER