COVİD geçirenlerde yeni hastalıktan korunma 7 aydan fazla sürüyor.

Danimarka’da ülke çapında yapılan değerlendirmelerde, COVİD geçirenlerin %80’inde tekrar hastalıktan korunma oranının 7 ayı geçtiği görüldü. Nüfusun büyük oranda ( >%60) rutin testten geçirildiği ülkede, iki farklı COVİD dalgası zamanında 500.000’den fazla kişide yapılan testler değerlendirildi. İlk sefer pozitif bulunanlarda, ikinci sefer pozitif bulunma oranına bakıldı.

Mart 18.2021

Danimarka’da ülke çapında yapılan değerlendirmelerde, COVİD geçirenlerin %80’inde tekrar hastalıktan korunma oranının 7 ayı geçtiği görüldü. Nüfusun büyük oranda ( >%60) rutin testten geçirildiği ülkede, iki farklı COVİD dalgası zamanında 500.000’den fazla kişide yapılan testler değerlendirildi. İlk sefer pozitif bulunanlarda, ikinci sefer pozitif bulunma oranına bakıldı.

İlk dalgada test edilenlerin yaklaşık %2.2’si pozitif bulundu. İkinci dalgada bu kişilerin, %0.65’inde yeniden pozitiflik bulundu. İkinci dalgada toplamın %3.2’si anormaldi.

 

Yapılan değerlendirmelerle, hastalığı bir kere geçirmiş olmanın, tekrar hastalıktan koruma oranının %80 olduğu bulundu. 65 yaş üzerindekilerde koruma oranı %50’nin biraz altındaydı. 6 aydan kısa sürede test yapılanlarla, 7 aydan sonra test yapılanlar arasında korunma oranı da benzer bulundu. Korumada ciddi düşme görülmedi.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

 

Hastalığı ikinci defa geçirme oranları çok düşük olduğunu görüyoruz. Bu çalışmanın bence verdiği iki önemli mesaj mevcut. Birincisi hastalık geçirenlerde ikinci hastalıktan korunma oranı 7 aya kadar olan sürede hala çok yüksek. Birinci hastalığın riskli olduğu ileri yaş grubunun ikinci hastalığa yakalanma oranı yine, maalesef gençlere göre daha yüksek.

 

Çalışmanın iyi tarafı ülke çapında, ayırmadan genel test yapıldığı için, ülke bazında fikir vermesi. Bunun da gerçek hayata adapte edilebilirliği. Ancak, eksik tarafı, tekrar hastalığın ne kadar şiddetli geçtiğini veya ilk hastalananların ne kadar dikkatli olup olmadıklarının bilinmemesidir.

 

Sonuçta aşılama kampanyalarının devam ettiği şu günlerde, kimlere ne zaman ikinci aşıların yapılacağını tayin etmek açısından bu çalışmalar önemli. Yaşlılarda hastalığa bağlı gelişen bağışıklığın, koruyuculuğunun düşük kalması sebebiyle, 65 yaş üzerinde 6-12 ayda bir aşının tek doz olarak tekrarlanması gerekebilecektir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER