COVİD Geçirenlerde Nabız Yükselmeleri Çabuk Normale Dönmüyor ,

COVİD geçirenlerde nabız sayısında yükselmeler görülüyor. Bu yükselmeler 2-3 aya kadar düzelmeyebiliyor.

Temmuz 19.2021

COVİD geçirenlerde nabız sayısında yükselmeler görülüyor. Bu yükselmeler 2-3 aya kadar düzelmeyebiliyor.

 

ABD’de yapılan DETECT( Digital Engagement and Tracking for Early Control and Treatment) araştırması, vücuda takılan cihazlarla, telefonlardaki aplikasyonlar üzerinden kişileri takip etme üzerinden yapılmış. 25 Mart 2020 ile 24 Ocak 2021 arasında 37.000 civarında kişi izlenmişBunların içinde takipler sırasında solunum sistem hastalığı belirtileri görülen 875 kişi incelenmiş. PCR COVİD testi yapılan bu hastaların yaklaşık 1/4ü pozitif bulunurken kalanları negatif imiş.

 

Kola takılan sürekli nabız ölçen cihazlarla hastalık öncesi, sonrası istirahatte ve aktivite esnasında nabız ölçümleri alınmış. İlaveten günlük adım sayısı uyku miktarı da kaydedilmiş. Diğer viral enfeksiyonlara göre, COVİD-19 geçirenlerde nabız sayısı, uyku ve aktivitenin hastalık öncesine dönmesi daha uzun sürmüş. Özellikle hastalık hemen sonrası ilk 10-15 gün gibi kısa süreli düşmeyi takiben yükselen nabız sayılarının normale dönmesi ortalama 79 günü bulmuş. Adım sayısı ve uyku bir ay civarında normale dönmüş. Hastalık geçirdiğinde yoğun öksürük şikayeti olanlarda bu süre daha da uzamış.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

 

BU araştırmanın bana gösterdiği iki şey var. Bunlar saat gibi kola takılan nabız, uyku durumu, aktivite ölçen cihazların araştırmalarda da kullanılacak kadar faydalı, doğru veriler verdiği ve özellikle şikayetlerle nispeten ağır geçen COVİD’in uzun sürdüğüdür.

 

COVİD-19 sonrası uyku, nabız sayısı ve aktivite durumu gibi bazı fizyolojik değerler diğer viral enfeksiyonlardan çok daha gecikmeli olarak normale dönüyor. Bu da hastalıktan iyileşmenin, yani normale dönmenin, çok uzayabileceğini gösteriyor.

 

‘’Long’’-Uzun COVİD ile alakalandırılan, fizyolojik temeli bu araştırmada gösterilen aylar süren çarpıntı, uykusuzluk, yorgunluk gibi şikayetlerin ise, ‘’Long’’-Uzun COVİD diye  yazdığım durumdan ziyade uzun nekahat dönemi ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Uzun süren iyileşmenin ise daha uzun süreli sonuçları olacak mı bunu zaman gösterecektir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER