Kolesterol ilaçları bunamaya yol açıyor mu?

Kolesterol düşürücü ilaçların kalp hastalıklarının kontrolünde, ve tedavisinde önemli yer tuttuğunu biliyoruz. Bu ilaçların yan etkileri, medyada gündem yaratıyor ve hasta muayene randevularında da çok önemli yer alıyor.

Mayıs 29.2020

Kolesterol düşürücü ilaçların kalp hastalıklarının kontrolünde, ve tedavisinde önemli yer tuttuğunu biliyoruz. Ancak bu ilaçların yan etkileri, medyada gündem yaratıyor ve hasta muayene randevularında da çok önemli yer alıyor. İlaç kullanan hastalarda bunama benzeri belirtilerin ortaya çıkması en ciddi kaygıların başında geliyor. Birçok hasta bu kaygılar yüzünden kalpleri için çok önemli oan bu ilaçları kesebilmekte ve belki de kalp krizi geçirme risklerini arttırmaktadırlar.

Yeni yayınlanan bir araştırmada yeni ve çok önemli kolesterol düşürücü ilaçlardan olan evolocumab ile algı değişikliği olup olmadığı araştırılmış. Hastaların verdikleri ifadeler ve, raporlara dayanan bu araştırmada, ilaç kullanan kişilerin bu yönde bir şikayetleri olmadığı sonucuna varılmıştır. 

Evolocumab çok yeni bir kolesterol düşürücüdür. Kolesterol aşısı olarak da bilinir. Ayda bir veya iki iğne yapılarak, her gün ağızdan alınan statin denilen klasik ilaçlardan daha kuvvetli bir etki gösterebilmektedir. Bu araştırma 22,655 hastadan 2.2 yıllık takiplerde hafızada azalma yaklaşık %6, yönetebilme fonksiyonunda ise :zalma raporlandı. Plasebo, yani şeker, kullananlardan farklı olmayan bu oranlar çerçevesinde bu ilacın hafızaya veya beyin fonksiyonlarına negatif etkisi olmadığı sonucuna varıldı.

Aslında yaşla beyin fonksiyonlarında azalma beklenen bir durumdur. Ama bınunla orantısız, ya da beklenmeyen değişikliklerde damar problemlerinin rolü olduğu bilinir. Beyin damar hastalıklarının bunama kadar bozulmuş algı ve değerlendirmeye etkisi olduğu bilinmektedir. Statin grubu standard kolesterol düşürücü ilaçlar kullanımı ve kanda düşük kötü (LDL) kolesterol seviyeleri ise daha düşük inme riski ile orantılıdır. Kolesterol düşürücü yeni bir grup olan, kolesterol aşısı da denen ‘’…mab..’’ grubu, proprotein convertase subtilisin kexin 9 (PCSK9) inhibitorü ilaçlarla da bu etki beklenmektedir. Bunun yanında ilaç yan etkisi olabilecek ve toplumda ciddi kaygı yaratan bu yan etkinin olmaması, ilaca bağlı olarak ya da kolesterol çok düşmesine bağlı olarak böyle bir şey ortaya çıkmaması çok sevindirici bir durumdur. Sonuçta bu ilaçlarla beyin fonksiyonları bozulmuyor ve bozulmasına yol açacak beyin damar hastalıkları engellenebiliyorsa, erken bunamanın önüne geçmek mümkün olabilir.

Eğer doktorunuz böyle bir ilacı öneriyorsa zihinde değişiklikler, unutkanlık, bunama gibi kaygılarla bunu reddetmeyin ilacınızı kullanın.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER